• Psst! Ano, Ty! Ještě nejsi zaregistrovaný na našem herním fóru? Přicházíš tak o možnost zapojit se do diskuzí a navíc si tu můžeš zkrátit čekání například při výstavbě nové budovy či jednotek. Zaregistruj se ještě dnes pomocí následujícího odkazu:

    » Vytvořit účet na fóru

Beranidla

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

DeletedUser2029

Guest
Přidávám letmý překlad funkčnosti beranidel.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser2029

Guest
Beranidla působí dvojím speciálním, na sobě nezávislým, způsobem.

1) Beranidla pomáhají vlastnímu útoku - jako by (jako by!) stupeň opevnění byl efektivně menší už pro útok, se kterým beranidla jdou. Až o polovinu menší. /Funguje nezávisle na bourání hradeb./

2) Beranidla bourají opevnění - tedy, po skončení boje (až po skončení boje!) může být snížen stupeň hradby. V závislosti na výsledku boje. (Přičemž i pro toto snížení není nezbytně nutné, aby nějaká beranidla přežila).

- Beranidla plní vždy oba typy pomoci najednou. A opakuji, obě pomoci jsou na sobě nezávislé. I pokud nedojde (po ukončení boje) k sundání ani jediného stupně opevnění, stále platí 1. bod, pomoc vlastnímu útoku.

- Pro oba případy platí, že fungují "skokově". Vždy od určitého počtu beranidel se hradby (či bonus) sníží skokem o úroveň. A bere se nová, menší, hodnota hradeb (či bonusu hradeb). Není to plynulé. Neplatí, že s každým jedním beranidlem by se opevnění (či bonus) plynule snižoval o desetinky. Naopak. Pro určité počty se navyšování beranidel vůbec neprojeví, až ke zlomovému počtu, pak jdou hradby (či bonus) skokem o jedna dolu.

- Připomínám hlavní rozdíl mezi katapulty (jsou-li zacíleny na opevnění) a mezi beranidly. Katapulty pouze demolují budovy (opevnění). Po boji. Katapulty sundáním opevnění nikdy nepomáhají vlastnímu útoku se kterým jdou. K demolici dochází až po boji. Navíc, až na krajní mez (když jde jen pár beranidel/katapultů bez doprovodu), je třeba více katapultů než beranidel na demolici opevnění o stejně velký stupeň (a to nemluvím o přepočtu jednotek na selský dvůr, pak se rozdíl ještě zvětší)

--------------------------------------

Pomoc beranidel při vlastním útoku.

- V prvním případě, pomoc vlastnímu útoku, nehrají pro výpočet (kromě velikosti hradeb) roli skoro žádné jiné bonusy. Ani noční bonus, ani morálka, ani technologie a podobně. Jediné na čem záleží, je velikost hradeb (před bojem) kontra počet útočících beranidel a víra (u světů s kostely).

- Vlastnímu útoku pomohou beranidla tak, že pro ten útok se velikost opevnění bere, jako by byla trochu menší. Jako by. K reálnému fyzickému snížení hradeb ještě nedojde.

- Takové fiktivní zmenšení hradeb jde jen omezeně. Maximálně lze snížit o polovinu (zaokrouhleně). Ne o více. Tedy, z opevnění 20 lze stupeň hradeb obrany pro dobu během útoku snížit až o 10 (na 10). Ne níže. Pro opevnění 19 a 18 lze snížit až o 9 (tedy na 10 a 9), ...

Konkrétní hodnoty. Platí, že na světech bez kostelů při opevnění 20 je třeba právě 213 beranidel, aby dokázaly maximálně pomoci už útoku, se kterým jsou. Tam je limit. Při navýšení počtu beranidel nad 213 už vlastnímu útoku nijak nepomáhají. Při snížení pod 213 (při opevnění 20) pomáhají méně. Pro menší opevnění stačí méně beranidel. Viz následující tabulka. V případě světů s kostely pokud není útok pod vírou, je třeba uvažovat dvojnásobné hodnoty beranidel (213 -> 426). Pokud útočné vojsko bojuje s vírou, není třeba tabulku upravit.

wall level = úroveň hradeb; levels lowered = úrovní bonusu sníženo; cifry v tabulce = počty beranidel

Pro jistotu opakuji, že v tomto prvním případě, pomoci vlastnímu útoku, nehrají roli takřka žádné bonusy. Ani morálka, ani technologie (stupeň výzkumu beranidel, pro světy s více stupni), ani nic dalšího (kromě velikosti hradeb a víry). Hodnoty v tabulce výše jsou tedy přesné počty beranidel, bez nutnosti úprav (maximálně dvojnásobek pro útok bez víry na světech s kostely), pro všechny případy a světy.

--------------------------------------

Bourání opevnění.

- V druhém případě - výpočtu, o kolik bude po boji sníženo opevnění - už hrají roli veškeré bonusy. Morálka, víra, technologie a podobně.

- Navíc, záleží i zda v boji vyhrál útočník či obránce, a jak moc. A dle toho se pak počítá snížení opevnění po boji, pokaždé jiným způsobem.

- Pochopitelně, záleží i na počtu použitých beranidel (i nad 213, tady žádný zlom není).

A čekáte-li zde tabulky, výpočty, rady, tak Vás zklamu. Sám to neznám přesně, nikdy jsem se o to extra nezajímal. Kdo potřebuje a nestačí mu simulátor, může použít EN popis, EN zdrojové obrázky tabulek pro prohranou bitvu, vyhranou bitvu a tabulky pro vyšší technologie (u třístupňového systému) pro druhý a třetí stupeň beranidel. Jen pozor. Tabulky jsou přibližné, zklamou při krajních mezích (slabé útoky, ...). A cifry v obrázcích teď už nejsou hodnoty beranidel před bojem, ale počty přežitých beranidel (pro vyhraný útok), či se musí upravit poměrem padlých jednotek v obraně (v případě že vyhraje obrana).

Pro normální smrtelníky doporučuji simulátor, pro každý konkrétní případ.

Beranbonus.jpg
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser2029

Guest
Děkuji hráči pan ořech za připomínku, varování.

Často užívaná fráze "Beranidla bourají hradby před útokem a katapult až po útoku ..." opravdu neplatí, je to jen hrubé nastínění funkce beranidel, ve své podstatě chybné, příliš zjednodušené. Beranidla opravdu mají dvojí funkci. Jednu pro pomoc při boji a jednu pro zbourání hradeb.

-------

Dále vypichuji že "... po skončení boje mohou být o určitý stupeň snížené hradby" neznamená, že pro snížení musí nějaká beranidla přežít. Nemusí. I když nepřežije ani jedno beranidlo, stále se někdy může opevnění po boji snížit (pro následující útoky). Ale přežijí-li, mají výrazně větší účinek na demolici.

Nicméně ke snížení cifry, snížení stupně opevnění (demolici), dojde z pohledu výpočtů až po ukončení bojů. Velikost snížení opevnění po boji nijak neovlivní vlastní boj. Pro pomoc při boji při vlastním útoku hraje roli jen stupeň hradeb před bojem a počet beranidel před útokem.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser2029

Guest
Varování, oprava mého chybného výpočtu.

Pro první případ, pomoc vlastnímu útoku, to dle simulátoru (testuji na sk4) vypadá, že (ne)víra ovlivňuje nutný počet beranidel. Není-li útočník pod vírou (síla 50%), je třeba 426 (2*213) beranidel proti opevnění 20, aby beranidla beze zbytku pomohla vlastnímu útoku (efektivně snížila bonus opevnění o 10 na 10).

Vyjádření berte s rezervou. Testuji.
..
Testování ukončeny, ovlivňování vírou potvrzeno. Texty, popisy, upraveny dle nových zjištění.
 
Naposledy upraveno moderátorem:
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru