• Psst! Ano, Ty! Ještě nejsi zaregistrovaný na našem herním fóru? Přicházíš tak o možnost zapojit se do diskuzí a navíc si tu můžeš zkrátit čekání například při výstavbě nové budovy či jednotek. Zaregistruj se ještě dnes pomocí následujícího odkazu:

    » Vytvořit účet na fóru

Comandante en jefe Shedd

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

DeletedUser33829

Guest
AAA.jpg

d648b8ea4d9944e89c498a25e7d8a8c1.jpg

bf45af2b7e2b44d7b69918b183fb0dfa.jpg

39fb1ad92f774d0da4d63e376208bc51.jpg

3aa86176289b40d9a18602eb271e7681.jpg

1db843fd29ed4aefb1b416d6c755f240.jpg
 

Kozmicz

Zasloužilý veterán
VIP
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
2.303
Shedde, co je myšleno slovem "jha" na čtvrtém obrázku? Nebo je to překlep?
 

DeletedUser33829

Guest
2. pád od slova jho.
To není překlep, je to část postroje zvířat na poli. Přeneseně prostě břímě, když někdo pod někým trpí.
 

DeletedUser40852

Guest
Jenže v tom případě to pak nedává smysl. Buď je přijeli osvobodit z područí někoho, nebo je přijeli zbavit jejich těžkých povinností ( života,útrap apod.). Ale z područí bříměte, to jako z područí těžkých povinností( života)podle mě nedává smysl.
 

DeletedUser33829

Guest
Jsem na DK... tak to rozepíši.
Takže jestli to dobře chápu, tak Kozmicz jen nezná slovo „jho“?! Zatímco rasty.tom nechápe kontext?!
Lze to slovo nahradit mnoha jinými, např. přijeli je osvobodit z područí jařma (což je vlastně to samé co jho:D)/útlaku/útisku/nesvobody/diktatury/nadvlády/otroctví/poddanství/poroby/okupace... a ještě asi spousta dalších slov by šla použít. Takže je přijeli prostě osvobodit a od koho čeho? Od Dračí dámy.
Pro jistotu se ještě dívám na wikitonary:
  1. jho; součást postroje umožňující zápřah páru turů
    • Býk se opírá do dřevěného jařma.
  2. (přeneseně, knižně) poddanství, útisk, poroba
    • Několik desetiletí jsme byli pod jařmem totalit.
    • (žertovně) manželské jařmo – manželství
  3. (v botanice) jeden pár naproti sobě nebo téměř naproti sobě stojících lístků, vyrůstajících z vřetene zpeřeného listu
    • U listu přetrhovaně zpeřeného (např. lilek brambor) se střídají jařma malých a velkých lístků.
  4. (v plavbě) kormidlové jařmo – dvouramenná páka, příčka na kormidle umožňující řízení člunu

    https://cs.wiktionary.org/wiki/jařmo

Někdy stačí jen prostě číst, poněvadž jsem se s tím už v textu setkal, kdy to slovo bylo použito v tomto kontextu.

Můj komiks má také příběh. Šlechticovi píší utlačované kraje/obce, aby je osvobodil. Pošle špeha, ten ale bohužel umře. Pak vyšle vojsko a v jedné z porobených vesnic, kterou osvobozuje vytvoří tábor, a pak zaútočí na sídlo Dračí dámy, ale protože je to královna ze srubu a neměli informace od špeha, tak si mysleli, že bude mít jen palisádu/dřevěné opevnění/hradby, což se zmýlili a prohráli. Jediná nevýhoda je ta, že komiks končí špatně, ale za to mohou ty obrázky.:(:D
 

Kozmicz

Zasloužilý veterán
VIP
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
2.303
Díky za osvětu, asi jsem byl na hodinách češtiny ochuzen o význam tohoto slova. Opravdu to slyším poprvé! :D
 
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru