• Psst! Ano, Ty! Ještě nejsi zaregistrovaný na našem herním fóru? Přicházíš tak o možnost zapojit se do diskuzí a navíc si tu můžeš zkrátit čekání například při výstavbě nové budovy či jednotek. Zaregistruj se ještě dnes pomocí následujícího odkazu:

    » Vytvořit účet na fóru

Diskuze k soutěži

  • Zakladatel vlákna DeletedUser36491
  • Vytvořeno

DeletedUser36641

Guest
Spusťte veřejné hlasování pavoučku a uvidíme názory lidí.. ;)
 

DeletedUser36491

Guest
Tentokrát veřejné hlasování nebude, pouze hlasování v DK týmu.. :) Třeba příště.
 

DeletedUser33829

Guest
Vanoczne przanie

Mily Jezissku,

my Ssed s lidem prostyem wiaznavamy tyemto listem tobie i wssem obecznye ktoz gey czysty nebo slyssety budu ze buozim zpossobenym a nadchnutym ducha swateho a nassym prawim a gistim rozmislem przanie wiernye y s potazem prziatel nassich wiernich Swieti a nerozdyelnye troyczie wssemohuczeho buoha wieczneho we ymye horzkeho vmucznye syna buozeho gyedyneho pana nassyeho ke czty a chwale slawnosty buozeho swateho tiela y buozie krwe swatte na pamiet wyecznemu za nassye prziessczye nam y nassim buduczim hrziechom na odpustyenye a na spassenye milich dussy.
Przieyeme sy aby hraczy Diwiech kmenow byli spokojenie s tuto hru v kterey gsu y aby sye rozssirzovalo gegjch panstvie na herniem svietie. Czlenom DK Tymu przeyeme aby nessylhali z tohoto psanie y aby jmieli pevneho ducha przi vyhodnocovanie tieto sutieze y dodrzovalie przitom wssech praw kterymiz powinowaty gsu v tieto czynnosty. Dieti nechayt dostanu to coz naymilegj chtiwie zadagj a aby gegjch nadiege dele neprodlevaly y abys vyslyssel nassi pokoynu prosbu pokog lidem dobre vuole a at bychom sye sessli wssyczkny tadyz y za rok.

Vtery den przied Ssczedrym veczierom y twiem narozeniem, Anno Domini 2014


--------------------------------------------------------------------------------------------------
Čeština přelomu 14. a 15. století jak vyšitá.:hi
[SPOIL]Ne, opravdu se nejedná o polštinu, slovenštinu ani ruštinu, ale češtinu.[/SPOIL]

[SPOIL]Milý Ježíšku,
my, Šed (pozn. Shedd) s lidem prostým, vyznáváme tímto listem Tobě i všem ostatním kdo jej číst, nebo slyšet budou, že božím způsobením a nadchnutím Ducha Svatého a našim pravým a jistým rozmyslem přání věrné i s potazem našich věrných Svatých a nerozdělitelné trojice všemohoucího Boha věčného ve jménu hořkého umučení syna Božího jediného, pána našeho, ke cti a chvále slavnosti Božího svatého těla i Boží krve svaté, na paměť věčnému, za naše příští nám i našim budoucím hříchům na odpuštění a na spasení milých duší.
Přejeme si aby hráči Divokých kmenů byli spokojení s touto hrou u které jsou a aby se rozšiřovalo jejich panství na herním světě. Členům DK Týmu přejeme, aby nešilhali z tohoto psaní a aby měli pevného ducha při vyhodnocování této soutěže a dodržovali přitom všech práv, kterými povinni jsou v této činnosti. Děti nechť dostanou to co nejmileji chtivě žádají a aby jejich naděje déle neprodlévaly i abys vyslyšel naši pokojnou prosbu, pokoj lidem dobré vůle a abychom se sešli všichni tady i za rok.

Druhý den před Štědrým večerem a Tvým narozením, Léta Páně 2014.[/SPOIL]

[SPOIL]
Nemyslím si že obsah je nějak dvakrát originální, proto se soutěže ani neúčastním, píší po závěrce limitu, ale myslím si dle svého mínění, že dopis Ježíškovi má být o klasických přáních a napsat dopis k středověkému období v jazyku té doby to je originalita, než to zachraňovat koníky, vládci či rýmy, někdo z vás někdy psal Ježíškovi v rýmech přání? Někdo by se našel. Ke středověkým psaním patří často odvolávání se na víru.[/SPOIL]
[SPOIL]Pro počtáře, že Štědrý večer je zítra a ne až za dva dny, tak den ve středověku začínal večerem, takže by Štědrý večer byl až za dva dny. Slovo „vtery“ se čte jako úterý, stejně jako dnes, jen jiné grafémy použity a znamená druhý, jen tedy ve smyslu jako druhý den po neděli.[/SPOIL]
[SPOIL]Pro Biblose ke konci textu jsem použil schválně „ať bychom“ = abychom, již v textech z té doby je dochován takový tvar slovesa být, tak nám nevymýšlej novoty.[/SPOIL]
[SPOIL]Tohle je ještě čtení v klidu, teprve psací podoba na čtení je větší vzrušení, no nic aspoň jsem si zopakoval gotickou bastardu. Inspiroval jsem se abych věděl spřežkový pravopis a tvary slov z té doby při psaní třemi listinami:
1) Zápisem v Erekční knize kancléřství pražského arcibiskupství z 12. listopadu 1409
2) Listem městečka Kojetína z 1. září 1418
3) Rukopisem ze Žitavy, která dnes leží v Německu, ale spis je uložen v Praze ze spisku Poklad chudých a začátek pojednání o postavách a mravech lidských z roku 1436
Všechny listiny jsou psány pravopisem před úpravami mistra Jana Husa, i když dvě z nich jsou napsány po jeho smrti.

Pro tantalenu rok mi to netrvalo, jestli se vším všudy, tak hodinu a půl.:pardon Nevím co se dá vyhledat na internetu, dostupnost starých rukopisů nebude dnes problém ani na internetu, ale otázkou je jestli jsou přepsány aspoň do tiskového písma, protože originály jsou psány psacím písmem, které většina lidí dnes nepřečte ač texty jsou naopak psány velmi čitelným písmem. Z těch listin co jsem vycházel mám ofocené a snad správně v duchu dobového jazyka vytvářel slova správně.:cool
[/SPOIL]

-----------------------------------------------------------------------------------------
Jsem rád, že se soutěže neúčastním, nechtěl bych si kazit Štědrý den výsledky soutěže, většina lidí se neumístí, to není hezký dárek od DK Týmu.

Kelltile, je dobře, že hráči nemůžou hlasovat, někteří by zakládali účty, aby ovlivňovali hlasování.


Přeji Vám všem šťastné a veselé Vánoce
--ch6--ch6--ch6
 

pavouk123

Zkušený uživatel
VIP
Počet poděkování
75
Zajímavé Shedde, určitě sis s tím vyhrál.

Hlasování je vždy poněkud subjektivní (každý má jiný náhled), ale proto hlasuje každý z týmu sám za sebe a celkový součet zaručuje určitou objektivitu, zvítězit samozřejmě nemohou všichni, i když většina se v rámci možností snaží předvést nejlépe jak umí, někdo se snaží napsat něco pozitivního, někdo pobavit ostatní a jiný to pojme jako příležilost na jiné plivnout, ale to už je o povaze každého autora.

Jinak si myslím, že je škoda že ses nezůčastnil, tvé pojetí je opravdu velice originální a myslím že bys měl velkou šanci na bodované umístění.
 

tantalena

Pokročilý uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
132
Shedde: Oceňuji určitě pravopisnou a výslovnostní stránku tvého díla. V tomhle ohledu je to pěkné a konečně zpestřené i jinak než obsahově.
Ale stalo se to, co třeba já bych chtěl nějak řešit, kdybych měl něco takového psát, a to použitá slova. Já na tohle nebudu odborník, ale myslím, že v té době by to lidi napsali jinak, použili slova, která dnes již zanikla nebo se úplně změnila. A to je právě ten problém, proč by to pak třeba trvalo déle. Ty jsi vybral pozdní středověk, kde už to přece jenom bylo podobnější dnešku než třeba ve 12. století.

Pavouku, nejdřív neplivej na ostatní ty sám.
Ono taky není plivání jako plivání a i důvody pro plivání mohou být úplně jiných druhů.
 

pavouk123

Zkušený uživatel
VIP
Počet poděkování
75
Nevím že bych někoho konkrétního zmiňoval, psal jsem čistě všeobecně, ale asi víš sám nejlépe s čím se ztotožnit.
 

Kozmicz

Zasloužilý veterán
VIP
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
2.305
Dobrá práce Shedde, škoda, že ses nezúčastnil, za mne bys byl určitě v top 3. Tak třeba příště :yes
 
Nahoru