• Psst! Ano, Ty! Ještě nejsi zaregistrovaný na našem herním fóru? Přicházíš tak o možnost zapojit se do diskuzí a navíc si tu můžeš zkrátit čekání například při výstavbě nové budovy či jednotek. Zaregistruj se ještě dnes pomocí následujícího odkazu:

    » Vytvořit účet na fóru

Jak by dnes vypadalo Československo

DeletedUser

Guest
Zdravím,
jak by podle vás vypadalo Československo resp. Česká republika a Slovenská republika, kdyby nedošlo k totalitě v podání KSČ? Ať už díky tomu, že bychom větší sympatie chovali k západním zemím než SSSR, či odmitnutí Gottwaldových tehdejší podmínek.

Bylo by hůře, či lépe?:hi
 

DeletedUser

Guest
Myslim si, že odpověď je celkem nasnadě. Stačí se kouknout jak z toho po konci Sovětského bloku vyšlo Západní a Východní Německo. Nebo se kouknout na státy, které nebyli zasažené válkou a totalitou vůbec (Švédsko, Švýcarsko), je to dost vidět i dnes, že tam ta demokratická tradice je větší a spousta věcí se už během toho delšího času stihla urovnat.

Takže ano, měli jsme se tenkrát přidat k západnímu bloku a bylo by nám dnes lépe, to zcela jistě.
Člověk by aspoň věřil, že těch 40 let totality k něčemu bylo a že už se to minimálně ještě hodně dlouho nebude opakovat, ale nějak nabývám toho dojmu, že spousta lidí by k tomu ráda opět směřovala, což mi přijde opravdu smutné.
 

DeletedUser

Guest
No, co nacisté načali komunismus dodělal a poneseme následky ještě dlouho. Možná každý jednou slyšel: To smíš říkat pouze doma, to jen mezi kamarády, neříkej to hlavně tetě, ...
Díky období strachu a nedůvěry se nebojím říct, že se změnilo za tu dobu velmi značně i chování lidí.

Východní Německo mělo z části oporu v silnější polovičce na Západě. Díky níž se lépe vypořádalo s mnohými úskalími přerodu. Nicméně i nyní jsou tam vidět značné rozdíly mezi oběma polovinami, ať už v zaměstnanosti, či zastoupení v Bundeslize.


Osobně by to mohlo vypadat zajímavě ona zmíněna federace ...

Pokud bychom se hlásili k Západu, tak by Stalin možná vybojoval nějaké územní zisky na nás, ale pochybuji, žeby došlo k okupaci.
O útoku bych pochyboval, i když byl SSSR sláb, tak by musel Churchill zůstat u moci a Roosevalt být v lepším zdravotním stavu, nebo na jeho místě stát někdo jiný. Nicméně USA se značně báli komunistů (především politická elita), o čemž svědčí války ve Vietnamu, či Koreji, nebo potlačení o tyto snahy v USA (například vražda M. L. Kinga)

Švýcarsko byla vždy suverenní země, o čemž svědčí i respekt Hitlera k této zemi v podobě neútoku.
 

DeletedUser

Guest
Východní Německo mělo...

Nevim, jestli jsi správně pochopil co jsem měl na mysli, možná že jsem to nenapsal zcela jasně. Myslel jsem tím mým odstavcem právě na rozdíl mezí tehdejším NDR a NSR, který byl opravdu znatelný.

Švýcarsko se k válce postavilo neutrálně a i vzhledem k poloze tohoto státu Hitler neměl příliš moc důvodů, proč si zatěžovat hlavu tímto státem. Můžeme však jenom polemizovat, co by nastalo pokud by Hitler svůj plán dokončil a válku vyhrál. Mám takové tušení, že by v tom případě nezapomněl ani na zemi s nejdéle fungující přímou demokracií. ;)
 

DeletedUser36491

Guest
Chci k tomu říci, že Československo se mělo jednoznačně přidat k západním státům.
Kdyby to tak udělali, tak by to tu vypadalo jednoznačně jinak, říká se, že ty státy, které měli komunismus, tak jsou na tom hůře než ty, co měli demokracii, je tomu tak vidět i dnes, např. rozdíl Česka a VB.
 

Biblos

Zasloužilý veterán
VIP
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
1.322
Nevím, jak učili dějiny Vás, ale nás tak, že byla kdysi kdesi jakási Jaltská konference a tam si mocní světa sféry zájmů prostě rozdělili, kdo kam. A také, aby "východní" sektor moc nevzkvétal, tak ho nechali dost vykrvácet při osvobozovacích bojích. Ale je možné, že vše bylo úplně jinak a pravda někde uprostřed. Rozhodně jsme před válkou byli hospodářsky dost vyspělá země, ale to jsme nakonec pak byli i před sametovou revolucí - a co je dnes z našeho zemědělství a průmyslu? Zase o tom rozhodly mocnosti, jak si rozdělí sféry zájmů a nás se nikdo neptal, jak se nám bude líbit nezaměstnanost a pole plná solárních panelů ...
 

DeletedUser

Guest
V tejto teme je toho toľko čo pisať,že musel by som tu traviť par mesiacov,aby som napisal čo chcem,takže radšej nepišem :D.
Snad jednu vec,Švajčiarsko ako neutralna zem,nie je tomu tak pre nič za nič,Hitlera jeho neutralita určite nezastavila,keby ho mohol mať ,ma ho a určite ho neutralita nezastavy.
Švajčiarsko to je storočia najvačši a svetovy bankovy system,zlato,drahe kamene narodnych bank sveta,tam sa nachadza večšina svetovej ekonomiky,maju najvačšie trezorove kapacity.
Od roku 2009 aj BRIS,velenie pre všetky narodne banky sveta,odtial sa prelievaju peniaze za ropu,plyn,zlato,nerasty,všetko obchodovanie medzi štatmi vo veľkom.
Jedna z mala zemi,ktorá ma vojsko ako domobranu,je tam povinna vojenska služba,každy chlap si z vojenčiny donesie domov zbran a tu ma do konca svojho života,každy rok sa stretavaju,maju strelby,ktore su premenene na zabavu rodin,grilovacky,je toho vela,každopadne,Švajčiarsko keby Hitler napadol,napadne bohatsva všetklych krajin sveta,na to nemal ani Hitler,poštval by proti sebe cely svet a to sa neda,skor ako by začal,by vojnu prehral.
 

DeletedUser25426

Guest
Zapoměl si ještě napsat, že v těch bankách měl i on a jeho mocní svoje prašulky - takže by vlastně zničil svůj majetek :)
Obsazením švýcarska by oslabily i jeho bankovní ústavy - to byl myslím největší důvod, proč nechtat tu zemičku samostatnou :)
 

DeletedUser

Guest
Chci k tomu říci, že Československo se mělo jednoznačně přidat k západním státům.
Kdyby to tak udělali, tak by to tu vypadalo jednoznačně jinak, říká se, že ty státy, které měli komunismus, tak jsou na tom hůře než ty, co měli demokracii, je tomu tak vidět i dnes, např. rozdíl Česka a VB.

Československo nemalo na vyber,kam sa pridať,Francuzko ,Taliansko ,Britania,Nemecko podpisali pakt o vydani našho štatu/hlavne pohraničnych oblasti,v Mnichove r38/,aby sa sami zachranili,navrh podal Musolini,bez odporu,to krajiny prijali,o nas,bez nas.
[SPOIL]Neviem si pomocť,ale tie prirovnania krajin,to jednoducho nemožem ;),VB je historicky najbojovnejši,ekonomicky vyspely štat,z obrovskou historiou,bohatstvom,porovnavať z Českom alebo Slovenskom,to je ako porovnavať trabant a BMW a mysliet si,že ten trabant ho niekedy predbehne.
Ameriku stvorili angličania,povodny obyvatela su hlavne angličania/,neberiem v uvahu samozrejme indianov/,oni tam nastolili bankovy system a dostali Ameriku tam kde je,som presvedčeny o tom,že stale je Anglicko a ich koruna,ta ktora o všetkom rozhoduje/na čele z par židovskymi rodinami/.

Hlavne je špatne hladať vo vojne nejaku logiku,ta ma len jednu,peniaze,nič ine neexistuje,ľudia pre nich nie su podstatny.
Keď si spominal komunizmus,komunizmus sem doniesol Marx a dalsi,prišiel ale z Ameriky,bolo to schvalne zvrhnutie cara v Rusku ,ale američanmi,nie je to to zle Rusko,ktore niečo špatne urobilo,vtedy .
Aku ma logiku vojna v ktorej sa v dnešnych archivoch dočitame,že Hitler bol z polovice žid,ale zabijal ich,no nik nemal vtedy večšie bohatstva v Nemecku ako židia,takže je za tym len obohacovanie zas,2 americke firmy ktore spustili na začiatku pre Hitlera politicku kampaň a platili ju IG Farben,druhu si nespominam,myslim BASF ,americke firmy vyrabajuce v Nemecku prisady do benzinov,olejov,vyrabali pre Hitlera nervovy plyn do konc.taborou,takže amerika stvorila Hitlera,financovala,na koniec z neho aj ťažila,najvačšia americka ropna spolocnost OIL v Španielsku,zase tankovali nemcom ponorky,keď sa to zistilo,Rockefeler dostal pokutu od štatu 4 tis dolarov,žiadna vojna,nema žiadnu logiku,ta logika je len jedna, peniaze,ľudia,uzemia všetko je postradatelne pre nich,tychto dokumentov a archivov je v dnesnej dobe strašne veľa.
Ako povedala pani Rothschild na smrtelnej posteli.
"Keby moji synovia nechceli vojny,nikdy by sa žiadna nezačala"
Rothschildovci ako židia,do dnes ovladaju Anglicku narodnu banku,určuju kurzy,uroky,všetko v amerike /FED/ narodnu banku taktiež založili oni,100 rokov maju vo vedeni americku ekonomiku,vačšinovy vlastnici ich rodina a blizky,tato rodina určuje,čo sa kedy stane a kde budu vojny.


[/SPOIL]

[h=3] [SPOIL]Tak ako pred tym sa storočia bojovalo pre vieru a naboženstvo,tak za 2 svetovej vojny to bol komunizmus,židia atd.
,potom roky studena vojna a zbrojenie tam,komunizmus sa vo všeobecnosti skoro stratil,je treba najsť dalšieho strašiaka,tak teraz je to terorizmus a zly islam,každe obdobie ma svojho strašiaka,dovod,prečo viesť vojny,prečo sa obohacovať a tvariť sa že je to v mene demokracie,stači ale pozriet,ako tym štatom pomohli,Irak,Libia,Mali,Jemen,Afganistan vsade je prakticky občianska vojna a ludia žiju 10x horšie ako žili pred tym,nikde demokracia a klud nastoleny nebol a nikdy nebude,ale ropne vrty,plyn a nerasty maju firmy rozdelene a v každej krajine je xy americkych zakladni.
[/SPOIL] :yes[/h]
 

DeletedUser11059

Guest
Včera jsem začal psát asi 5 vět a pak jsem odešel.
Napsat, zda bychom se měli lépe, či hůř není tak jednoznačné a není to na jeden kraťounký komentář.

V první řadě to tu jasně vystihl Biblos ... jak může zaznít otázka: "Ke komu jsme se měli přidat?", když jsme byli přiděleni.

Po době, kdy se hromadně zabíjelo, rodiny viděli, jak jsou jejich příbuzní, děti rodiče zavírány do kontajnerů (budov), z kterých je už jen vynesou, se nikdo nemůže divit, že většina obyvatelstva v první vlně postupného přetransformování od konce války do okupace vojsky SSSR viděla spasení v podobě socialismu (pozor, socialismus a komnismus jsou dva trochu odlišné pojmy). To, co přišlo v roce 68, bylo jen vyústění uměle vyvolaného konflikt mezi USA a tehdy SSSR (západ x východ / pravice x levice) ....., bylo to jen násilné obsazení a zajištění hranic, které byly kdysi dohodnuty ....., až pak přišel komunismus.

Pokud si někdo nevzpomíná, jak to fungovalo za velké východní rodiny, tak se to pokusím připomenout a maličko v závorkách poukáži na jistou prapodivně podobnou zkutečnost ze současnosti.
Byl centrální mozek Moskva (Brusel), každý stát východního bloku (EU) měl svou autonomitu, prezidenta, vládu, každá země mělo svou možnost prosperity, přesto musela přispívat desátek do centrální banky, z které se přerozdělují jisté obnosy financí a zalepují ztráty, o kterých by bylo nedobré nechat šířit se za železné hranice.
Jistojistě tenkrát nebylo průzračné vidět, kam desátky plynou, ... ale tomu tak nyní?

Mohli jsme se stát neautonomní součástí nějaké země, které bychom podlehli, mohli bychom se stát druhým Švýcarskem, nebo třeba Řeckem (v EU už od roku 1981, kdy mi se klaněli Husákovi a kolíbka demokracie).

Jedno vím jistě (nebo jsem si tím jist ze svého přesvědčení), až jednou vypukne ta další vojna (a moc si přeju, aby ne, nevím, zda bych unesl to, co naši dědové a babičky), její příčinou budou (jak přesně zmínil a vystihl pajclin :great ) jen mocenské ambice a nedostatek uspokojeného konta a ega ze strany jistých mocných a mocností (USA v první řadě - mimochodem země západního a ne východního bloku, a to jsem pravičák), a pak bude naprosto putna, zda jsme byli 40let v područí komunismu nebo měli demokratické smýšlení a možnosti.

Dívat se na to a povídat si o tom, jak by bylo, kdyby bylo, je tak neskutečně hloupé, chytrým zdá se mi spíše býti námět .... co dělat pro to, abychom se měli lépe.

, a brát si ponaučení z toho, co bylo. Čili pojďme řešit spíše to, co jsme dělali špatně, že namáme každý v bance tučňáka, před domem koňský povoz, na zahradě se nám neprohání jaguár.

Základní kámen úrazu je ten, že neumíme využít příležitosti k obohacení nás všech, ale jen k obohacení sami sebe, a takové příležitosti najdeme i tam, kde nebyly. Příležitosti jsme měli. Jako první konečně převrat a otevření se svobodomyslné společnosti, promarnili jsme ji, nechali jsme se rozprodat, druhá byla odmítnout vstup do rádoby socialistického zřízení EU (v tom podání, v jakém se nachází), a snažit se vyšlapat si vlastní cestu silného a na svých nohou se vzpřímenou páteří bujícího státu (ačkoliv možná díky hrabošskému syndromu to možná nešlo jinak).

Mimochodem, ještě se máme všichni dobře (jsme jenom zhýčkaní). Nebude to dlouho trvat a bude mnohem hůř.
Donedávna byl průměrný Číňan nucen vystačit si týdně s jednou miskou rýže, dnes si může dovolit tyto misky dvě či tři, a s možností roste chuť a hlad, a podle momentální situace si brzy bude moct a bude chtít průměrný Číňan dovolit mít dvě misky rýže ne na týden, ale na den a třetí vyhodí do koše (jak bývá u nás a na západě zvykem). Pak bude tato země, která nyní zásobuje světový trh cca 70% výrobků ráda, že nasytí vlastní trh a tyto levné prodkty už vyvážet nebude ....., co přijde potom.
 
Nahoru