• Psst! Ano, Ty! Ještě nejsi zaregistrovaný na našem herním fóru? Přicházíš tak o možnost zapojit se do diskuzí a navíc si tu můžeš zkrátit čekání například při výstavbě nové budovy či jednotek. Zaregistruj se ještě dnes pomocí následujícího odkazu:

    » Vytvořit účet na fóru

Lamač

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

DeletedUser31120

Guest
Obrázek do konce soutěže poupravím, text je opraven. :hi
 

DeletedUser40698

Guest
Nechci prudit, ale nějaké chybičky tam bohužel ještě jsou. Minimálně 5 jsem jich napočítal.

Krom toho zde dávám návrh na vylepšení některých frází:
Poté si novomanželé vyměnili prstýnky... za Novomanželé si vyměnili prstýnky...
Poté se pokračovalo na hostinu... za Potom se pokračovalo na hostinu...
poté následovaly další chody.. třeba za následně přišly na řadu další chody...
Poté se začalo tancovat... za Pak se začalo tancovat...

Prostě se to slovo "poté" omílá pořád dokola jako zaseknutá gramofonová deska.

Jinak hodnotím příběh jako zajímavý.:great
 

Biblos

Zasloužilý veterán
VIP
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
1.322
No víš, to není o tom, kdo lépe opraví styl a gramatiku, ale o myšlence. A také o tom, umět respektovat vyjadřování druhého. Někdo často užívá v mluvené řeči ehmmm, někdo v psaném projevu třeba to poté. Tím se od sebe navzájem odlišujeme. Lamač umí nastavení speedu, to je jeho parketa. A že nese svou kůži na trh v tom, v čem nevyniká, to zaslouží spíš obdiv za odvahu, než rýpání do jeho stylu psaní.
 

DeletedUser33829

Guest
Biblosi, Ty jsi mi připomněl krásnou vzpomínku, naše češtinářka na gymnáziu byla na ehmm vysazená, každý týden musel mít někdo kulturní přehled, jaké vyšly nové knížky, filmy, divadelní představení atd. a taky jsme byli ústně zkoušení, jedné spolužačce napočítala tak za 5 minut skoro 30x ehmm a vždycky do toho vstoupila a stejně to pořád říkala a ještě jednomu člověku to samé a měli jsme z toho srandu, to bylo taky dobré, když do toho vstupovala a stejně to pořád říkali. Taky byla vysazená na slovo vlastně, a pak jsme měli kdysi slohovou práci na téma „Nic se vlastně nestalo“ a začali jsme se tomu smát a ona řekla, že tady slovo vlastně má být, protože určuje význam, že se ve skutečnosti něco stalo.

Ale srovnáváš dvě odlišné situace, neformální mluvený projev s psaným textem, který jste sami nazvali literární tvorbou. Teď před pár dny tu šachlík na fóru začal větu slovem si a pamatuji si, že to bylo u Lamače v kmenu na s33, kdy někdo začal větu slovem ho, napsal jsem mu, že to jsem ještě v životě neviděl. Můžeš říkat, že lidi takhle mluví, že můžeš měnit pořadí slov, ale dělat si z toho holubník nemůžeš, končilo by to ve škole vlnovkami a případně čísly nad slovy. Říká se tomu cit pro jazyk, jenže on každý kdo píše umí i mluvit a přemýšlí v daném jazyce, takže každý je profesionál.

Lamač si to upravil stejně podle sebe, než podle mě, má tam stále dost chyb.
 

DeletedUser40698

Guest
než rýpání do jeho stylu psaní.

Kdyby to bylo rýpání, tak by to vypadalo úplně jinak a to třeba takto.
"Máš tam hromadu chyb, plno opakujících se slov, na konci věty mezi tečkou a na začátku věty nemáš mezeru. Nedává to hlavu ani patu". Atd.

[SPOIL]Není to tak dávno co si myslím zrovna ty Biblosi psal v nějaké soutěži nebo to byl možná někdo jiný(kdo si to má pamatovat), že soutěže jsou veřejné abychom my ostatní uživatelé mohli hodnotit a případně dávat autorům návrhy na zlepšení či na úpravu jejich soutěžních děl.

Též si dovolím napsat jedno slovo a to: Hm
Protože vím, že s tím někoho určitě nakrknu, plno lidí toto slovo nemá rádo a minimálně jednoho takového znám, někteří nemají zas rádi třeba Imho. atd. Já třeba nesnáším slovo: Víš, víš, víš, víš? Protože člověk jenž ho vyslovoval mnohokrát stále dokola a ještě vyslovuje, mi nepřinesl do života nic dobrého!

Mimochodem, no nebo nic, měl jsem zde napsané něco o rýpání na mou osobu, ale smazal jsem to, nebudu oplácet stejnou mincí.

[/SPOIL]Takže se hluboce omlouvám(Lamačovi,avšak nikomu jinému), že jsem si dovolil navrhovat jiná slovní spojení, nevěděl jsem, že je to na závadu, že to vadí. Tak, ale by se spíše měl ozvat autor tématu, že mu to vadí.
Ještě jednou Sorry.


 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser33829

Guest
Lontro, to je zdejší problém, že prostě, když napíšeš cokoli negativního, tak je to tu bráno jako rýpání, bez ohledu na to, jestli to má logiku či dotyčnému přímo radíš, někdy je to házení hrachu na stěnu či pro dobrotu na žebrotu.

Ty i Biblos vytýkáte blbosti, kdybych tu měl napsat co mi vadí na uživatelích češtiny, tak bych tu musel napsat hodně dlouhý příspěvek, který by mi smazali, protože spamuji Lamačovi záložku, každopádně vadí mi jiné věci, ale je jich dost.:pardon
[SPOIL]Osobně beru slovo víš za lepší, než když někteří říkají viď, na to budu už za chvíli alergický asi já.:DNa to mám taky dobrou vzpomínku, když jsem byl s Jollinar a během hodiny řekla to slovo po desáté, tak jsem se jí ptal, co to slovo znamená, podívala se na mě jak na idiota a řekla mi, že to je přece vidět, dívej, tak jsem jí řekl, že to slovo nepoužívám, ale že to podle mě je jednak rozkazovací způsob, ne oznamovací a není od slova vidět, ale vědět a spisovný ekvivalent je věz. Já to v ten moment nevěděl a šel jsem na to jen uvažováním, podle situací kdy lidi to slovo používají, a pak jsem si v časopisu Naší řeči našel, že se jedná původně o středočeský rozkazovací tvar slovesa vědět. To mě dostalo, jak jsem to já, který to slovo nepoužívá, vystihl význam toho slova, oproti někomu, kdo to říká celý život.:D Škoda, že jsem se nevsadil, ale pochopitelně jsem si nevěřil a považoval jsem svoji pozici za horší.:pardon:cry
Tak to jsem napsal jenom k tomu, kdyby to někdo nevěděl a proč srovnávám daná slova, a že mi slovo víš až tak nevadí.;)
[SPOIL]Francouz protkává svou řeč stálým ‚n’est-ce pas‘ (není-li to?), na něž obyčejně ani odpovědi nečeká, Němec podobným ‚nicht wahr?‘, český měšťák, chce-li mluviti vznešeně, říká ‚není-liž pravda?‘, nespokojí-li se pouhým ‚ne?‘ nebo ‚pravda?‘ Jsou to vsuvky, jimiž vyzýváme posluchače aspoň k tichému, vnitřnímu souhlasu. Lid v středních Čechách říká ‚viď, viďte?‘ Je ku podivu, jak toto prosté slůvko našim povídkářům a romanopiscům není po chuti; i když vystihují prostý hovor, stále raději píší ‚že?‘ (na př.: Slečno, vy mne milujete, že? Zahradník-Brodský, Nové sebr. sp. 10, 210). To nešťastné viď je zkomolené stč. vědě (= vím), které se jako vsuvka v souvislé řeči již od dob stč. všelijak komolí ve všech našich nářečích (vedě, vedi, veď, viď, ved, vet a j.); proč na naše středočeské viď najednou zanevíráme? Pravda, je to slovo kleslé významem i zněním; ale je zkomolená věta ‚že‘, která řeč tak divně usekává, něco tak dokonalého?[/SPOIL][/SPOIL]
 

DeletedUser31120

Guest
Shedde, nechceš si psát v SZ?? Tady mě prosím nespamujte ... :shout:shout
 

pavouk123

Zkušený uživatel
VIP
Počet poděkování
75
Každý holt není zrovna spisovatel, ale zase je třeba ocenit snahu, k tomu "rýpání", bych jen uvedl že nevidím problém, pokud někdo upozorní na chyby jako třeba Lontra, ovšem vadí mi pokud to někdo pojme stylem zesměšňování a urážení pisatele, jako tomu bylo v některých smazaných příspěvcích.
 

DeletedUser

Guest
Podle mě si rychle odbil jejich setkání ( tzv první část )

Ale co se týče toho pěkně popsaná svatba do pár slov.
:)
 
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru