• Psst! Ano, Ty! Ještě nejsi zaregistrovaný na našem herním fóru? Přicházíš tak o možnost zapojit se do diskuzí a navíc si tu můžeš zkrátit čekání například při výstavbě nové budovy či jednotek. Zaregistruj se ještě dnes pomocí následujícího odkazu:

    » Vytvořit účet na fóru

Obrana

DeletedUser2672

Guest
Omlouvam se, jestli to je napsano nekde v Help nebo FAQ, nenasel jsem o tom nic moc..
Jednak co je nejlepsi dat do vesnice, aby me nikdo neobsadil??
Staci co jak nejvic tezke kavalerie (nejvetsi defense) nebo je to lepsi nejak skombinovat??
Zatim chci jen v klidu budovat a nechci celou snahu mojich poslednich cca dvou tydnu zahodit behem jedineho utoku na me (= cca 4* 1 slechtic).
Taky by me zajimalo, jestli ma samotna vesnice nejakou vlastni obranu (neco jako Domobrana), nebo obrana moji vesnice lezi jen na tom, co tam mam za armadu + stupen opevneni ??
Diky za kazdou radu..:)
 

DeletedUser

Guest
Od konce: vesnice žádnou vlastní obranu nemá, má jen takovou která se skládá z jednotek (ať už vlastních či těch co mne podporují od někoho jiného), a bonusu získaným z opevnění.

Pokud jde o to určit nejlepší obranu, tak toto opravdu nelze. Ale nejdůležitější je mít co nejvíce kopiníků, šermířů a lučištníků. Těžká kavalérie je nevýhodná, jak svojí cenou tak i tím kolik místa zabírá na selském dvoře a i dobou trénování. Její využití je dosti specifická kapitola, ale na obranu vlastní vesnice je nevhodná.

Pokud jde o kombinace jsou mi známi 3 zajímavé kombinace: 1:1:1 nebo 0:1:1 nebo 5:5:3. (kopiník : šermíř : lučištník).

Vždy, ale záleží to co se na Tebe vrhne a každá obrana je specializovaným útokem či útokem z více vesnic zničitelná.

Ale čím více jednotek, tím větší naděje na přežití.
 

DeletedUser2672

Guest
Jasne, diky, jen kdybych pominul dobu trenovani misto na selskem dvore, tak postavil bych silnejsi obranu z tezke kavalerie za cca 100 000 surovin, nebo za stejny pocet surovin postavim silnejsi obranu tvym postupem??
Nenasel jsem pak duvod, proc stavet lepsi jednotky, kdyz nemaji vyuziti..
BTW.: "Její využití je dosti specifická kapitola"
No nebylo by na skodu nekde shrnout zakladni vyuziti jednotlivych jednotek + nektere vhodne taktiky boje.. Samozrejme detaily a finty at kazdy odhali sam, ale pro zacatecnika by to bylo takove seznameni se s jeho armadou.. Do ted jsem zil v dojmu, ze cim lepsi budova, tim lepsi armada a pak uz se ke konci ty slabe jednotky nevyuzivaji.. Ale treba z toho popisu u jednotek jsem vypochopil, ze treba kopinici se i v zaveru budou pouzivat proti kavalerii.. Poznavam, ze je to komplikovanejsi a propracovanejsi, nez se na prvni pohled zda..
 

DeletedUser

Guest
Jasne, diky, jen kdybych pominul dobu trenovani misto na selskem dvore, tak postavil bych silnejsi obranu z tezke kavalerie za cca 100 000 surovin, nebo za stejny pocet surovin postavim silnejsi obranu tvym postupem??
Nenasel jsem pak duvod, proc stavet lepsi jednotky, kdyz nemaji vyuziti..
BTW.: "Její využití je dosti specifická kapitola"
No nebylo by na skodu nekde shrnout zakladni vyuziti jednotlivych jednotek + nektere vhodne taktiky boje.. Samozrejme detaily a finty at kazdy odhali sam, ale pro zacatecnika by to bylo takove seznameni se s jeho armadou.. Do ted jsem zil v dojmu, ze cim lepsi budova, tim lepsi armada a pak uz se ke konci ty slabe jednotky nevyuzivaji.. Ale treba z toho popisu u jednotek jsem vypochopil, ze treba kopinici se i v zaveru budou pouzivat proti kavalerii.. Poznavam, ze je to komplikovanejsi a propracovanejsi, nez se na prvni pohled zda..

Asi takhle 100 Těžkých kavalerii je poraženo 65ti lehkými ( pokud pominu další faktory jako zeď atd.)

To shrnutí jsem již psal a najdeš ho zde: http://forum.divokekmeny.cz/showthread.php?t=141

U těžké kavalerie je klíčová rychlost. To že dokáže být rychle někde. Je to taková rychlá pomoc a záchrana. Pakliže má hráč více vesnic tak se hodí jedna vesnice kde budeš mít cca 2000 těžké kavalerie jako rychlou podporu pro někoho, nebo pro své vzdálenější vesnice.

Druhé její užití je jako eskorta šlechticovi, kdy při dobývání má útočnou sílu a po zabrání kdy zůstane ve vesnici jako podpora, je pak schopna vesnici bránit, dokud si tam nepošleš nějakou další podporu.

A ano kopiník je nejúčinější jednotka na obranu proti kopiníkům.

Největší limitující faktor je právě to kolik jednotka zabere na selském dvoře, jelikož ten nenafoukneš, suroviny vyděláš vždycky a čas na výrobu se taky najde.

A pokud se ještě jednou vrátím k TK - ta zabere 6 míst na selském dvoře za to postavím 2 kopiníky 2 šermíře a 2 lučištníky, tak si to porovnáme:

Obrana TK:
200 80 180

Obrana 2k+2š+2l:
230 200 130

Takže tady máš porovnání... co je tedy podle Tebe lepší? Ale to je jenom jedna varianta jak se těch 6 jednotek dá nakombinovat, variant je samozřejmě více, ale to už nechám na každém ať si to propočítá.
 

DeletedUser2029

Guest
Existuje ještě mnoho dalších kombinací, záleží na situaci.

Lučištníci mají "díru" při obraně proti lukům na koních a času výroby. Ale obvykle luků na koních, coby útočná armáda, nebývá tolik.

Například 1:1:0 - výhodnější časově než mix s lučištníky (a nakonec i surovinově).

Nebo další z poměrů, častěji zmiňovaný, jsem viděl: 3:2:1

---

... čas na výrobu se taky najde. ...
To nemusí být vždy pravda. V takovém případě je (mimo jiné) možné použít kombinaci:
1:0:0 + těžká kavalérie (cca 1/5). Výroba běží paralelně, v kasárnách i stájích.

---

Prostě, univerzální rada neexistuje. Konec konců, také záleží na typu světa - tedy, množství surovin běžně k dispozici, době výroby (jak vlastních jednotek, tak kasáren/stáje v začátcích), době pochodu armády (rychlejší jednotky = větší použitelnost pěchoty jak pro útok, tak pro obranu pro přesun mezi vesnicemi).

Když jsem si hrál se simulátorem, čistě matematicky mi lučištníci vÿcházeli nevýhodní. Protože se mi skoro vždy podařilo složit útočnou armádu takovou, aby při útoku na mix s obrany s lučištníky měla menší ztráty (surovinově i lidmi selského dvora - i když ne vždy obojí dohromady), než když lučištníky rozpustím do jiných jednotek (bráno počtem lidí ze selského dvora - surovinově i dobou výroby mi to vychází úplně vždy, lučištníci jsou na surovinu a dobu výroby nároční)

Jenomže, prakticky není rozumná šance vyrobit útočnou armádu akorát na míru obraně (jakmile jdeme k desetitisícům obránců pěšáků). Trvá to dlouho a musí být volní lidé na selském dvoře. Proto beru lučištníky jako platnou obrannou jednotku. Myslím, že z toho plynou ty dohady různých poměrů armády - odhaduje se obvyklá útočná armáda (tedy sek/kav/luky na koni/(beranidlo/katapult)) a z toho se pak odvíjí poměr lučištníků.
 

DeletedUser

Guest
Zatím jediná 100% věc je to, že sekerníci jsou na obranu absolutně k ničemu :D:cool:
 

DeletedUser237

Guest
najdou se i taci experti kteri je i po mem vyslovnem upozorneni nadale posilaji jako podporu :D
 

DeletedUser

Guest
No jo. Hele. Dám si s tím práci a vypočítám ideální poměry na určité druhy obrany, taktiky a taky zohledním selské dvory a finance. Uvidíme, co z toho vyjde :D:rolleyes::cool:
 
Nahoru