• Psst! Ano, Ty! Ještě nejsi zaregistrovaný na našem herním fóru? Přicházíš tak o možnost zapojit se do diskuzí a navíc si tu můžeš zkrátit čekání například při výstavbě nové budovy či jednotek. Zaregistruj se ještě dnes pomocí následujícího odkazu:

    » Vytvořit účet na fóru

reand12

  • Zakladatel vlákna DeletedUser40871
  • Vytvořeno
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

DeletedUser40871

Guest
tak to zívaj hlady jsem pochopil jako že jsou prázdné :D a jinak jak by řekla má moudrá profesorka češtiny: zívaj je v básni přípustné neboť básník/autor si může( a často dělá) co chce :)
 

DeletedUser33829

Guest
Promiň read12, ale na tohle jsem se připravil, protože přesně tohle jsem čekal, i když od někoho z DK Týmu.;)

V mýtu básnické licence mi pomůžou dva básnicí - pan šachlik a pan Karel Jaromír Erben. Šachlík napsal text, když umřela zdejší jedna hráčka, ten mám dodnes na profilu, ale upravil jsem si jej a v něm pan šachlík takovými básnickými licencemi perlil jedna báseň, když kondoluje místo upřímné soustrasti, příjemnou soustrast a šachlíkovy texty dokáží půlnoc odbýt i pan Einstein by jen zíral.:D Rozebírat tu jako paní profesorka češtiny proč čas může odbít, nikoliv odbýt nebudu, jednak stačí trochu zapojit mozek a domyslí to snad každému, jednak mě to nebaví a je to klasifikováno jako rýpání. Ale vzpomínám to tu protože, Karel Jaromír Erben napsal báseň, kterou měl snad každý ve školní čítance a jedna jeho báseň začíná naprosto zlidovělým začátkem, na který si každý vzpomene Již jedenáctá odbila, a lampa ještě svítila. Taký velký básník to byl a jedenáctá mu klasicky odbila, ale prostě kam se hrabe Erben na zdejší básníky.;)

To, že jsi pochopil, že sklady jsou prázdné, jsi pochopil díky slovu hlady, nikoliv díky patvaru slova zívat. A teď mě napadla další hypotéza daného slova. Původně jsem si myslel, že je to kvůli shodné (dané slovo můžeš vyslovit jako zhodná i schodná) znělosti daných slov a neznalosti významu autora, nicméně teď mě napadá jiná hypotéza, že daný autor si spletl sloveso zívat se slovesem zet. Např. Lednička zeje prázdnotou, nikoliv zívá prázdnotou.;) Nebo pozor, aby Tě nespolkla.:D

A myslím, že jsem přišel na zakopaného psa. Nejedná se o žádnou licenci, místo slovesa zeje, použil autor podobné sloveso zívat, které se ale v daném kontextu nepoužívá, a kdyby autor chtěl perlit básnickými licencemi, pak použije raději tvar vzývají, protože sklady naříkat přece nemůžou.;) Nebo jak jsem původně omylem četl slovo zpívají, zvířata když mají hlad vydávají některá hlasité zvuky, které lze označit za zpěv, takže to bych bral taky jako básnickou licenci.

A všechno tu omlouvat tím, že je Čech a má básnické licence, hlavně tedy, kdy chyby jsou z nevědomosti a neúmyslné je... Koledy jsou spíše lidového charakteru, jak umělého, i když to nemusí být nutnost.:hi
 
Naposledy upraveno moderátorem:

Biblos

Zasloužilý veterán
VIP
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
1.322
Erben se vůbec nespletl, jen asi u Vás nikdy žádné hodiny neodbíjely čas ... http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=101#nadpis3 (jo, kdybys nevěděl - tak obvykle dělají bim - bam - tedy bijí) a jinak, i nás naše češtinářka na ZDŠ a později češtinář na střední učili, že v básních jsou určité odchylky od češtiny možné, však i v křížovkách, když autor potřebuje, tak tam napíše například zápor básnicky ...


Jinak k tomu obrázku - může to být i vlastní fotografie, kde budou třeba zasněžené stromky, a do ní přidat koledu a nějaký prvek z DK - kostel, postavu atp.
 

Edelweiss

Častý uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
26
Koukám že tu máme nejchytřejšího z nejchytřejších. Neboli všeználek, jájínek atd.. Sheed se nám nudí.
 

DeletedUser33829

Guest
Edelweissi, ty jsi se za ty roky ani nenaučil správně napsat jméno herního účtu jehož písmenka bys spočítal na prstech jedné ruky, jakékoli narážky o chytrosti od Tebe tedy sedí.:wacko Není to poprvé, je to pokaždé, ale neupozorňuji na to.:p

Díval jsem se na e-mail, ale neměl by tu být žádný příspěvek mezi mým a Biblosovým, takže proč Biblos opakuje to co jsem už napsal?:scratch Četl jsi co jsem napsal? Já jsem napsal snad to stejné, jen jsi tady doplnil proč tomu tak je, ano, kvůli hodinám kyvadlovým, které tlučou, odbíjí, tak jako v přesýpacích hodinách padal (pršel) písek, a tak čas může i pršet, odbít, ale ne odbýt. Je to úplně mimo téma, já to tu jen použil jako příklad, kdy právě Erben žádné ptákoviny nevymýšlel, to právě šachlík napsal odbýt, protože tu jakékoliv chyby se tu snažíte akorát zakecat básnickými licencemi či autorovu originalitou, že se nestydíte, ale jak málo stačí a už vám bylo hned šlápnuto na kuří oko.:D
 

DeletedUser35385

Guest
Hodnotenie ako v škole:D

Obrázok 4
Angličtina 5
Text 3

Čiže odomna 4:hi Teším sa na dalšie výtvori:great
 

Lotosový kvítek

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
116
Edelweissi, ty jsi se za ty roky ani nenaučil správně napsat jméno herního účtu jehož písmenka bys spočítal na prstech jedné ruky...


Promiň read12, ale na tohle jsem se připravil, protože přesně tohle jsem čekal, i když od někoho z DK Teamu...

Shedde,
Pokud chces kazat zlato, sam bys mel byt z toho nejcistciho karatu ukovan ;-)
A ne poukazovat ostatni na preklik, ktery jsi na stejne strane udelal take... :D
 

DeletedUser33829

Guest
Tak mi chybí čárka před oslovením, je to obrovská chyba rovna těm co jsem vyjmenoval.:D
 

Lotosový kvítek

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
116
Aha, promin... chyba je asi jinde :)
Edelweiss se tedy nenaucil nicky spravne psat..a ty tedy ses je asi nenaucil spravne cist : )))
Ale ve vysledku mi to prijde nastejno - oba mate chybu v osloveni ;-)
 

DeletedUser33829

Guest
Tak já se německy nikdy neučil.:hi On mi nekomolil oslovení, ale samotný kořen slova.;)

Nebo narážíš na to, že jeho nick končí na s, takže by při oslovení měla být koncovka e a ne i?

Nevím na co narážíš.:pardon Jestli na samotné jméno, tak já se německy neučil a jestli na českou koncovku oslovení, tak jména končící na obojetnou souhlásku s kolísají mezi tvrdým a měkkým skloňováním (mistře Jene Huse, pse x Krausi). Použil jsem sice měkký vzor, i když je mi milejší ten tvrdý, nicméně máme tu Show Jana Krause, Kraus je taky německé slovo, končí na s a při skloňování se řídili tedy měkkým vzorem.

Hledal jsem ve slovníku a upřednostňuje měkký vzor.
[SPOIL]Jména zakončená na -s, -z, -x (typ Alois, Hynais, Kraus, Klaus, Charles, Jens, Hlinomaz, Asterix, Mánes, Arbes, Rys, Kos, Hus)

Jména zakončená na -s, -z, -x (s výjimkou některých jmen antických) se dnes řadí k měkkému skloňovacímu typu „muž“. Dříve se tato jména zpravidla skloňovala podle tvrdého vzoru „pán“, dnes už jsou však koncovky tohoto vzoru u většiny takto zakončených jmen chápány jako zastaralé, knižní (Alois, Hynais, Kraus, Klaus, Amos, Charles [čárls], Jens [jens], Hlinomaz, Asterix, Marx, Rais, Quis – 2. p. Aloise (zastarale Aloisa), Hynaise, Krause, Klause, Amose, Charlese [čárlse], Jense [jense], Hlinomaze, Asterixe, Marxe, Raise, Quise – 5. p. Aloisi, Hynaisi, Krausi, Klausi, Amosi, Charlesi [čárlsi], Jensi [jensi], Hlinomazi, Asterixi, Marxi, Raisi, Quisi). Výjimkou jsou jména zakončená na -es, u kterých se vedle měkkého skloňování objevují i koncovky vzoru „pán“, patrně proto, aby se neobjevovala ve dvou po sobě jdoucích slabikách hláska e (Mánes, Arbes, Hustoles – 2. p. Mánesa i Mánese, Arbesa i Arbese, Hustolesa i Hustolese, ale 5. p. Mánesi, Arbesi, Hustolesi). Pádové tvary podle vzoru „pán“ se jako variantní užívají i u některých jednoslabičných jmen, pokud je taková rodinná tradice nositele jména, a to především u jmen, u kterých je stále patrný původní obecný význam (Rys, Kos, Gross – 2. p. Ryse i Rysa, Kose i Kosa, Grosse i Grossa – 5. p. Rysi i Ryse, Kosi i Kose, Grossi i Grosse). Jméno Hus se k měkkému skloňovacímu vzoru nepřiřadilo a stále zachovává pouze koncovky tvrdého vzoru „pán“ (Hus – 2. p. Husa – 5. p. Huse).[/SPOIL]

Možná příště bys mohla být méně tajemná jak hrad v Karpatech.:D
 
Naposledy upraveno moderátorem:
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru