• Psst! Ano, Ty! Ještě nejsi zaregistrovaný na našem herním fóru? Přicházíš tak o možnost zapojit se do diskuzí a navíc si tu můžeš zkrátit čekání například při výstavbě nové budovy či jednotek. Zaregistruj se ještě dnes pomocí následujícího odkazu:

    » Vytvořit účet na fóru

Slezsko...Nejkrásnější zem

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

DeletedUser

Guest
Všiml jsem si že je zde založený topic s názvem Morava...krásná zem a jelikož by mohlo dojít k diskriminaci když mají moraváci svůj topic tak jsem se rozhodl založit tenhle :) máme přeci rovnoprávnost.


Určitě jsou zde někteří lidé z severovýchodě ČR, slezané, pro čecháčky už poláci :).

Tak abych vám trochu přiblížil co je slezsko. Budu rád za vaše názory na tuhle pro mě překrásnou krajinu :) možná se zasměju :D

Slezsko (slezsky Ślůnsk, Ślůnzek, Ślůnsko, Ślesko apod., slezskoněmecky Schläsing, polsky Śląsk, německy Schlesien, latinsky Silesia) je historické území, rozkládající se v současnosti převážně v Polsku, zčásti v Česku a z malé části (územní výběžek a tři exklávy) v Německu. Tradičně jsou v jeho rámci rozlišovány dva velké regiony, Dolní Slezsko a Horní Slezsko, s odlišnou historií a charakteristikami. Území Slezska patřilo ve své historii k mnoha státům - Polsku, Česku, Uhersku, Prusku, Německu, Rakouskému císařství, Rakousku-Uhersku. V letech 1335-1742 Slezsko bylo součástí Koruny české; od uvedeného roku je pak rozděleno na několik částí s proměnlivým rozsahem a právním postavením, patřících k různým státům (Rakouské Slezsko, České Slezsko, Pruské Slezsko, Polské Slezsko).

Povrch Slezska je převážně nížinatý. V polské části Slezska se rozkládá rozsáhlá Slezská nížina, jíž protéká nejdůležitější slezská řeka Odra. Nejvyšší horou Slezska je Sněžka (1602 m n. m.). Na jižní hranici Slezska se zvedají pohoří Sudety (Lužické hory, Krkonoše, Rychlebské hory, Hrubý Jeseník), Moravskoslezské Beskydy a Slezské Beskydy. Pokud ke Slezsku připočteme i Kladsko, leží na jižní hranici Slezska také Orlické hory a Králický Sněžník. Východní hranici tvoří horní tok Visly, poté pokračuje severozápadním směrem podél řek Liswarta a Przemsze, dolinou řeky Barycze a následně jihovýchodním směrem k soutoku Odry a Lužické Nisy, po níž putuje zpět k Lužickým horám.


Slezsko sousedí s několika historickými zeměmi; od jihu po směru hodinových ručiček to jsou Morava, Čechy, Horní a Dolní Lužice, Braniborsko, Velkopolsko, Malopolsko a Horní Uhry.


Další informace a zdroj informací http://cs.wikipedia.org/wiki/Slezsko

Pro zajímavost z Polska kde se nachází většina území Slezska http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/...i-v-roce-2020-jejich-podpora-sili_248613.html

Znak Slezska :
019 Slezsk+ orlice.jpg
 
Naposledy upraveno moderátorem:

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
Kokosman102 ... udělal jsi mne radost tímto topikem a věřím,že dalším též. :thumb

Těším se na Tvé informace a příspěvky. :bye
Ve Slezsku mám kamarády i na Polské straně a plno informací s první ruky.

SLEZANŮM přeju to samé co mé rodné zemi a vlasti.
"Aby tento slavný národ se rozvíjel a vzkvétal".:hi
Musím pochválit Slezany v jejich snažení ... k dosažení cíle jsou o krok dál. :great
My Moravané jsme asi o 10 let pozadu co do národního cítění a uvědomění.
Rok od roku se to lepší jak ve Slezsku tak i na Moravě. :)

Pokud budete vyvěšovat jako my Slezskou vlajku.
Hrdě ji vyvěsím na svém domě vedle Moravské.

Vivat ... Slezsko :yeah

[YOUTUBE]YTfDIbggMwE[/YOUTUBE]
 

DeletedUser

Guest
Na polské straně znám taky hodně lidí :)

Taky se mi zdá že se v poslední době hodně lidí hlásí k tomu že jsou Morováci nebo Slezané a to je určitě hodně dobře :)

Ale je velká škoda že se při sčítání lidu přihlásilo k slezské národnosti jen 21 548 lidí. Každý kdo pochází ze slezska by na to měl být hrdý.
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser33829

Guest
Slezsko leží na severovýchodě České republiky, ne severozápadu.:mocking

To bych byl opravdu zvědavý, kdyby se Slezanům povedlo v Polsku dosáhnout nějaké autonomie, Poláci jsou hodně nacionální a tohle je pro ně ještě větší hadr na býka, jak pro Prahu.:mocking

S těmi historickými zeměmi a jejími vývoji je to celkově složité a o Slezsku to platí dvojnásob.

Území Slezska není jednotné a měnilo se. Kladsko bylo přece součástí Čech, a kdyby tu byl Samuel Elánius, tak by zdůraznil, že bylo protiprávně odděleno roku 1742. Třeba Opava ve středověku spadala pod Moravu.

Slezsko nebylo nikdy jednotná země, nejde to chápat jako Moravu nebo Čechy, Slezsko tvořila slezská knížectví, každé kníženctví mělo svého knížete a tato knížectví tvořila zemi Slezsko.

Kdy patřilo Slezsko Uhersku? Uhersko existovalo v letech 1867 - 1918 a nikdy Slezsko mu nepatřilo, ať rakouské nebo pruské, protože v této době existovala tato dvě Slezska. Spíše by tam mělo být slovo Uhry, resp. Uhrám. A kdy patřilo tedy Uhrám? No, vlastně patřilo, ale velmi krátce za Matyáše Korvína 1479 - 1490 a on tam ani nevládl z titulu uherského krále, ale českého, když Vladislav II. si uchoval moc jen v Čechách, navíc po Korvínově smrti se Vladislav II. stal uherským králem, tak to Slezsko patřilo taky k Uhrám? V jednom státě s Maďary jsme byli přece, až do roku 1918. Slezsko Uhrám nikdy nepatřilo. Nehledě, na to, že pokud ano, tak by to tvrzení, že Slezsko patřilo k zemí Koruny české v letech 1335 - 1742 bylo nepřesné. Prostě tam vládl chvíli Korvín, ale to neznamená, že to patřilo Uhrám.

S Horními Uhry tvoří jen krátkou hranici a ty Horní Uhry jsou přece Slovensko.:mocking

To co je za znak, není znak Slezska, ale znak jen českého Slezska, který byl vytvořen až ve 20. století. Ta orlice má původ ve znaku Vratislavy, největšho města Slezska, ale dnes už nám nepatří, ale že to město bylo kdysi české je vidět dodnes ve znaku Vratislavy, kde mají českého lva.

To by bylo všechno na dlouhé debaty a dosti složité a co se týká toho článku, tak je tam taky dost blbostí.:blush
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser

Guest
Za překlep se omlouvám :)

Jak jsem psal. Většina Slezska se nachází v Polsku, proto zde nebudu dávat znak slezska jako celku když ho většina obyvatel ČR nebude znát. Tenhle znak snad každý už někdy viděl ne ? ;)

A v tom Polsku nevim nevim. Slyšel jsem že šancí mají dost.
 

DeletedUser33829

Guest
Určitě tu orlici každý viděl, když je na velkém státním znaku.:)

Slezské hnutí vzniklo v Polsku už na počátku 90. let a co dokázalo? Dnes by dokázat něco mohlo?
 

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
Poslední zde příspěvek se nelíbil a byl mne smazán.
Kdo má o něj zájem napište mne přepošlu Vám ho.

Už mne to bylo zase smazáno ...
 
Naposledy upraveno:

DeletedUser

Guest
Je velká škoda, že větší a bohatší část Slezska patří dnes Polsku. Při pohledu do historie zamrzí, jak snadno jsme někdy přišli o území, které jsme měli i několik století pod palcem. Toť můj strohý názor, neboť toho o Slezském území zase tolik nevím. Každopádně se tam budu muset někdy vydat, neboť je to určitě zajímavá a někdy neprávem opomíjená část naší země.
Vzhledem k vyváženosti na zdejším fóru by se měl založit i topic o České části ČR, nemyslíte? ;)
 

DeletedUser33829

Guest
Konečně to tu někdo napsal, proč šlo státům v minulosti o Slezsko, protože je to oblast bohatá na nerostné suroviny.:yes

O Slezsko nás ani snadno nepřipravili, ale o Lužice.;)
O Čechách tu topic být nemusí,stejně by tam nikdo nepřispíval, tak jak se to děje v topicu o Moravě.:hi:D
 

DeletedUser33829

Guest
Co je nového ve Slezsku?
Jak si vedou v Polsku v procesu autonomie?

Topic dlouho nevydržel, což se dalo čekat.:(
 
Naposledy upraveno moderátorem:
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru