Haruanornor

Téma v sekci 'České tradice na mém panství' založené uživatelem Haruanornor, 30. lis 2018.

Sdílet tuto stránku

:
Uzavřeno pro další odpovědi.
 1. Haruanornor

  Haruanornor Nový uživatel Registrovaný uživatel

  Registrace:
  24. bře 2017
  Příspěvků:
  26
  Obdržená poděkování:
  38

  Příchod svatého Mikuláše


  Krutá zima, roku 1346

  Sníh dopadá na malé město Rovena a světlo dne pohasíná. Přichází brzká zimní tma. Nad horami se zablesklo. Málo komu unikla tato chvilková záře. Oslnivé světlo vyvolalo v lidech mnoho emocí. Údiv i strach. Nevěděli jestli se jedná o svatý úkaz nebo výstrahu Boha. Většina z nich se ihned pokřižovala.

  Mezi stromy lesa, se ze sněhové jámy zvedl muž v červené róbě. Přišel sem z nebe, jako každých sto let. Zvedl se a oprášil se od sněhu, který zvířil svým příchodem. Místními lidmi byl nazýván svatým Mikulášem. Rozhlédl se a vyšel směrem k městu, odkud vanul závan beznaděje i lásky.
  Za jeho pláštěm se objevila malá černá postava, ohavného vzhledu. Byl to čert a následoval ho. Toto nechutné stvoření, sem bylo vysláno z pekel, aby vyvážilo sílu světce. Poskakoval svou nelidskou chůzí a držel se u Mikuláše jako klíště.

  Před kostelem, kde probíhala sváteční mše, se u země krčil malý chlapec, zabalený v pytlovině a starých hadrech, které našel vyhozené za městem. Měl hlad, ale neodvažoval se krást. Věřil, že by za to byl potrestaný, a tak doufal, že mu lidé vycházející z kostela něco dají.
  Nikdo mu nic nedal, ani polámaný měďák. Kluk se zvedl a smutně se šoural ke své bábě, kde býval. Nikoho jiného neměl, krutá válka mu je vzala.

  Ze stínu budov sledoval malého chlapce muž v červené róbě. Učinil se neviditelným a šel vedle něho. Bylo mu ho líto. Mnul si svůj bílý fous, upravený nebeským olejem a přemýšlel jak mu pomoci. Čert, který musel přijmout také neviditelnou podobu, šel po jeho druhém boku. Přemýšlel, jak by klukovi ublížil.
  Hoch zmizel v polorozpadlé chatrči za městem. Uvnitř byla jenom jeho bába, která vařila zbytky králíka.
  Mikuláš i čert nahlíželi oknem. Viděli chudobu, lásku stařeny, ale i to, že tohoto králíka bába ukradla na tržišti. Každému tedy muselo být naděleno podle jeho činů, jak pravil zákon Nejvyššího. Před vchodem vykouzlil Mikuláš dobré jídlo pro chlapce a čert vykouzlil uhlí, jako varování pro stařenu, protože svým jednáním mířila do pekla. Čert se slizce usmál a zabušil na dveře. Mikuláš se obrátil, zrušil svojí neviditelnost a odkráčel k městu, pomáhat dalším lidem.

  Kluk, který otevřel dveře, spatřil nadílku. Byl radostí bez sebe. Z uhlí se trochu polekal, ale moc tomu nerozuměl. Rozhlédl se kolem sebe. Po zachumelené cestě k městu kráčela vysoká postava a malá podivná postava skákala u něj. V té tmě nebylo víc vidět, ale tušil, že mu pomohli.

  V tu noc mělo podobné zážitky několik lidí, a tak se vše brzy rozkřiklo. Za nedlouho se v předvánočním období objevili vtipálci, kteří se převlékali za Mikuláše a čerta a chodili městem, aby strašili lidi, nebo vybírali peníze za odpuštění hříchů, a někteří si k tomu vymysleli vlastní legendy, aby dosáhli svého.
  Nakonec už jenom hrstka lidí věděla, kde je skutečná pravda.


  Haruanornor
   
  Cairana, Bzzbzz a Biblos za toto poděkovali.
 2. Biblos

  Biblos Zástupce administrátora Divoké kmeny - Tým Zástupce administrátora

  Registrace:
  6. bře 2008
  Příspěvků:
  8.856
  Obdržená poděkování:
  843
  To je skvělý příběh, nasadil jsi laťku vysoko. I jsi správně pochopil, že cílem je datovat příběh do doby, v níž se naše hra odehrává.
   
 3. DragonLady

  DragonLady Častý uživatel Správce Wiki

  Registrace:
  24. úno 2009
  Příspěvků:
  346
  Obdržená poděkování:
  178
  poutavý příběh, a pěkně psaný, čte se jedním dechem.. :)
   
 4. Bzzbzz

  Bzzbzz Uživatel Registrovaný uživatel

  Registrace:
  7. led 2017
  Příspěvků:
  41
  Obdržená poděkování:
  32
  Tomu se nedá konkurovat! Dobrá práce, ale může se hrát o druhé a třetí místo :D
   
:
Uzavřeno pro další odpovědi.