• Psst! Ano, Ty! Ještě nejsi zaregistrovaný na našem herním fóru? Přicházíš tak o možnost zapojit se do diskuzí a navíc si tu můžeš zkrátit čekání například při výstavbě nové budovy či jednotek. Zaregistruj se ještě dnes pomocí následujícího odkazu:

    » Vytvořit účet na fóru

MORAVA ... krásná zem

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
>>>>> Nová pravidla
[SPOIL]2. Komunikace
► Prezentovat na fóru extremistické hnutí, pornografii, rasismus a podobné výrazy, kterými by mohl být porušen zákon ČNR č. 40/2009 Sb. (Trestní zákon), je přísně zakázáno.
► Politické či náboženské názory jsou povoleny, pokud nejsou porušována pravidla fóra.[/SPOIL]YouTube:
-- Existuje moravská národnost? Debata na Českém rozhlasu ČRo6.
-- Morava získala samostatnost - ČT - Co by kdyby.avi

Ahoj,

Někteří z Vás mne již znají,že jsem vlastenec národností ... Moravan.

Proto by jsem rád otevřel debatu o postavení Moravy a nesmím zapomenout i na Slezsko v této naší společné republice.
Která tvoří 3 historické země ... Čechy,Morava,Slezsko

Jelikož je to rosáhlé téma a máme možnost mít jen jediný TOPIC.
- Pokud budete chtít zde dát svůj přízpěvek.
- Prosím nezapoměňte napsat vždy nadpis tématu jak to uvidíte dle mé předlohy.

S pozdravem ... Tonda :hi
 

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
Základní údaje o MORAVĚ
[SPOIL]- Rozloha: 26 801 km2

- Počet obyvatel: 3 920 716 - 4 021 012
(Dolní mez zahrnuje pouze obce ležící na Moravě, horní navíc všechny, které leží po obou stranách česko-moravské hranice, tedy i Jihlavu a Žďár nad Sázavou. Vzhledem k tomu, že tyto obce leží převážně na Moravě (Žďár přibližně z 99 %), lze říct, že skutečný počet obyvatel je blíž horní hranici, tedy asi kolem čtyř miliónů.)

- Hl. město - Brno

- Církevní sídlo - Olomouc

- Nejvyšší hora: Praděd - 1492 m, horní část vysílače 1654 m

- Nejnižší místo: soutok Moravy a Dyje - 148 m

- Nejzápadnější místo: 49°11'47" s. š., 15°7'00" v. d. - soutok zdrojnic Buchtova rybníka západně od České Olešné - 543 m n. m.

- Nejsevernější místo: 50°27'00" s. š., 16°54'29" v. d. - výběžek hranice u Bílé Vody - 330 m n. m.

- Nejjižnější místo: 48°37'1" s. š., 16°56'26" v. d. - soutok Moravy a Dyje - 148 m n. m.

- Nejvýchodnější místo: 49°33'3" s. š., 18°51'33" v. d. - výběžek východně od Bukovce - 498 m n. m.

- Geografický střed Moravy (bez Slezska) - vrch Předlina (313 m) mezi Vyškovem a Prostějovem

- Největší přehradní nádrž: Nové Mlýny III (1668 ha) na Dyji

- Největší rybník: Nesyt (296 ha) nedaleko Valtic

- Nejdelší železniční tunel: Krasíkovský I - 1098 m (2004)

- Nejvýše položená železniční zastávka - Ramzová (760 m)

- Nejvyšší stavba: Vysílač Kojál (340 m) - u obcí Lipovec a Krásensko

- Nejvyšší budova: Katedrála svatého Václava v Olomouci (100,65 m)
[/SPOIL]
 

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
Hranice Moravy
[SPOIL]Je všeobecně známo,že krajské hranice v současnosti nerespektují zemské hranice.
Ať je to Moravy tak i Čech.

Zde je uveden stručný popis západní hranice Moravy (nejstručnější možný):
Třeba tam najdete i své město či vesničku které patří k Moravě a ne do Čech.

Z Jihočeského kraje patří na Moravu:

celý obvod obce z rozšířenou působností Dačice (+ Slavonice) mimo nepatrnou část obce Studená (osada Nový Svět v k. ú. Domašín u Studené)
v obvodu Jindřichova Hradce dále obce Popelín, Jilem a menší části obcí Kunžak (Valtínov), Strmilov (Česká Olešná, Malý Jeníkov, Palupín) a Zahrádky (Horní Dvorce)

Z kraje Vysočina patří na Moravu:

celý okres Třebíč
obvody obcí s pověřeným úřadem: Velká Bíteš, Velké Meziříčí, Bystřice nad Pernštejnem a Telč
obvod obce s pověřeným úřadem Třešť kromě menší části obce Batelov (Bezděčín)
obvod obce s pověřeným úřadem Nové Město na Moravě mimo menší části obcí Jimramov (Sedliště, Trhonice, Benátky) a Křižánky (České Křižánky, České Milovy)
obvod obce s pověřeným úřadem Žďár nad Sázavou mimo obce Chlumětín, Karlov, Malá Losenice, Nížkov, Nové Dvory, Poděšín, Polnička, Račín, Radostín, Rosička, Sirákov, Světnov, Škrdlovice, Velká Losenice, Vepřová, Vojnův Městec a částí obcí. Do Čech dále náleží větší části obcí Svratka a Sázava, část obce Herálec a malá část Žďáru nad Sázavou (Stržanov a část k. ú. Zámek Žďár)
z obvodu Jihlavy leží na Moravě obce Bítovčice, Brtnice, Brtnička, Cerekvička-Rosice, Čížov, Dlouhá Brtnice, Hladov, Hrutov, Kamenice, Kněžice, Kostelec, Kozlov, Luka nad Jihlavou, Malý Beranov, Měšín, Opatov, Otín, Puklice, Rancířov, Rantířov, Stonařov, Suchá, Velký Beranov, Vilanec a Vysoké Studnice, v Čechách pak Bílý Kámen, Boršov, Cejle, Dudín, Dušejov, Dvorce, Hojkov, Hubenov, Hybrálec, Ježená, Kalhov, Milíčov, Mirošov, Plandry, Rohozná, Smrčná, Střítež, Šimanov, Ústí, Větrný Jeníkov, Vyskytná nad Jihlavou, Zbilidy a Zbinohy. Samotná Jihlava leží převážně na Moravě, v Čechách se nachází pouze části Antonínův Důl, Heroltice u Jihlavy, Pávov, Staré Hory, Zborná, větší část Bedřichova Dolu a malá část k. ú. Jihlava. Z obce Dolní Cerekev leží na Moravě k. ú. Spělov
z obvodu obce s pověřeným úřadem Polná obce Arnolec, Jamné, Jersín, Nadějov, Rybné, Stáj a Zhoř
Z okresu Pelhřimov menší část obce Počátky (Prostý, Vesce u Počátek, Horní Vilímeč)

Z Jihomoravského kraje patří na Moravu:

celý kraj až na kastrální území Jobova Lhota (součást obce Kněževes - okres Blansko)

Z Pardubického kraje patří na Moravu:

celý obvod obce s rozšířenou působností Moravská Třebová (+ Jevíčko)
z obvodu Svitav obce Svitavy, Bohuňov, Hradec nad Svitavou, Javorník, Pohledy, Rozhraní, Rudná, Sklené, Študlov, Vendolí a Želivsko. Na Moravě dále leží katastrální území těchto obcí Brněnec (Moravská Chrastová a Chrastová Lhota), Březová nad Svitavou (Březová nad Svitavou, Moravská Dlouhá a Muzlov), Kamenná Horka (většina obce - dřívější Moravská Kamenná Horka), Radiměř (někdejší Moravská Radiměř), Karle (větší část katastru Ostrý Kámen, dříve Moravský Ostrý Kámen) a Koclířov (malá část k. ú. Hřebeč)
z okresu Ústí nad Orlicí leží na Moravě obce Krasíkov, Lubník, Strážná a Tatenice, větší části obcí Cotkytle (Cotkytle) a Červená Voda (Červená Voda, Šanov u Červené Vody, Moravský Karlov, Bílá Voda, Mlýnice u Červené Vody, Mlýnický dvůr) a část obce Dolní Morava (Velká Morava)

V současnosti je výběr map Moravy, na kterých je dostatečně přesně zakreslena její západní hranice, poměrně malý a žádná ze současných existujících nebyla vhodná (např. u nich chybí zeměpisné souřadnice).

Proto byla vytvořena jednoduchá mapa shromážděním souřadnic hraničních bodů a na jejich základě základní obrys. Dále byla přidána pozice většiny měst.

Morava na mapách Googlu.[/SPOIL]
 

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
Vlajka + ZNAK + Hymna
[SPOIL]V minulosti se objevila řada vlajek, zdaleka nejvyužívanější a poslední schválená je vlajka s podélným žlutým a červeným pruhem.

V roce 1848 se utvořil nový zemský sněm Moravského markrabstvní, který naprostou většinu volených poslanců z venkova, bývá označován jako selský. Poslanci tohoto moravského zemského sněmu (parlamentu) schválili i článek 5. nové zemské ústavy, ve kterém se přesně definuje zemský erb (znak) a zemské barvy (vlajka):
"Země moravská podrží dosavadní svůj erb zemský, totiž orlici vpravo hledící, v poli modrém a červenozlatě kostkovanou. Zemské barvy jsou zlatá a červená."
Moravská zemská vlajka je tedy žluto-červená bikolóra. Horní pole je zlaté (žluté), spodní červené.

Alois Vojtěch Šembera
309mqhl.jpg


V bouřlivém období roku 1848 plném revolučních zvratů, probíhaly na Moravě také živelné diskuse ohledně správné podoby zemských barev, které byly používány na šerpy, stuhy, kokardy nebo prapory. Od roku 1462 totiž nastala v této věci dvojkolejnost, neboť císař Friedrich III. odměnil moravské zemské stavy (za pomoc ve Vídni) znakovou výsadou, jíž byla zemská stříbrno-červeně šachovaná orlice v modrém štítu derivována na zlato-červenou. Tato změna heraldických tinktur byla považována i za změnu zemských barev, které byly roku 1807 opětovně potvrzeny — tentokrát císařem Františkem I.
Poněvadž ještě do roku 1848 nebyly moravské barvy a vlajkoslávy ustáleny, vyvstala proto potřeba ujednotit symboliku.
Toho se bravurně chopil profesor Šembera (1807—1882), rodák z Vysokého Mýta, který v květnu roku 1848 zveřejnil studii o politických barvách země Moravské.

I když Moravské markrabství zaniklo a zemské zřízení bylo po roce 1948 zrušeno, nikdy nebyl zakázán.
Zemský prapor (vyvěšovaný z oken i svisle) se na Moravě používal ještě v roce 1968 a celá devadesátá léta 20. století.




2ngr3wp.gif


Znak

Moravský znak - orlice na modrém poli má dvě verze, které jsou výsledkem historického vývoje - s orlicí stříbrnočerveně a zlatočerveně šachovanou.

Původním znakem markrabství moravského byla orlice stříbrnočervená. Roku 1462 byl znak na žádost zemského hejtmana povýšen a na základě privilegia císaře Fridricha III. povýšen na orlici se zlatočerveným šachováním. Nebyl však schválen zemským sněmem.
Privilegium bylo formálně přijato roku 1628, jednání o změně však začala až roku 1807, roku 1848 bylo vydáno výše uvedené usnesení o zemských barvách. V průběhu 19. století se používaly při různých příležitostech oba znaky, důležité bylo přijetí zlatočervené orlice do velkého znaku rakouské monarchie roku 1915.
Po vzniku Československa zastoupila Moravu v souvislosti se snahou o používání slovanských barev orlice stříbrnočervená, která byla později použita do velkého znaku ČR.
Pro používání zlatočerveného znaku hovoří tyto důvody - je z heraldického hlediska cennější (polepšení), je barevně "kompatibilní" s vlajkou a jeho používání bylo schváleno oficiálním moravským orgánem (zemským sněmem). Bíločervená orlice je však také významná - je to historický znak a v minulosti byl celkově více využíván.


orlica-stribrna.png
orlica-zlata.png

Hymna

[SPOIL]
hymna-2.png

1. Jsem Moravan — toť chlouba má,
kdo, rcete, otčinu mou zná?
Kdo zná ten požehnaný kraj,
ten utěšený zemský ráj?
Ó Moravo — ty vlasti má,
tys země moje přemilá!

2. Zde Rostislav, zde Svatopluk
mé drahé mluvy střehli zvuk.
Zde posvátný konával děj
na Velehradě Metoděj.
Ó Moravo, ó vlasti má,
tys dávnou slávou věnčená!

3. Zde Olomúc, kde Jaroslav
byl potřel Tatar vrahóv dav;
zde Moravan vždy k boji stál,
když ve zbraň volal jeho král!
Ó Moravo, ó vlasti má,
tys krví otců svěcená!

4. Zde každý kraj má nový div
zde dobrodušný lid je živ.
Ten miluje svou Moravu
a dbá o její oslavu.
Jsem Moravan, k tomu se znám
a za vlast statek, život dám!
a za vlast statek, život dám![/SPOIL]
Za neoficiální moravskou hymnu bývá považována píseň ... Jsem Moravan
Kterou napsal v 19. století Václav Novotný.
VaclavNovotny.png



Za hymnu ale někteří považují další 2 písně.
Rozhodnout o tom musí v budoucnu nakonec Moravský zemský sněm.
Lepší videa jsem nenašel.

1. Jsem moravan
[SPOIL][YOUTUBE]-rshBc61hL8[/YOUTUBE][/SPOIL]
2. Moravo,Moravo
[SPOIL][YOUTUBE]XdYuZ7Ubzqk[/YOUTUBE][/SPOIL]
3. Bože cos ráčil
[SPOIL][YOUTUBE]hhP-JbF3yP0[/YOUTUBE][/SPOIL]
Kterou by jste Vy dali za hymnu Moravy. :blush :hi[/SPOIL]
 
Naposledy upraveno:

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
Významné osobnosti Moravy
[SPOIL]Bylo jich celá řada ... zde jsem označil jen některé.
Ne všichni,ale jsou příkladem k následování. :hi

Sámo
Franský kupec a Vůdce kmenového svazu Slovanů
Mojmír I.
První vládce Moravanů
Rostislav ... Provoslavnou církví byl svatořečen.
Požádal o křesťanské učence a tím zařadil Moravany mezi civilizované národy tehdejšího světa.
sv.Cyril a sv.Metoděj
Ač to nebyli Moravané pro Moravany a nejen pro ně vykonali dílo které nás ohlivňuje dodnes.
Kníže Svatopluk
Jeho rada o třech prutech které dal svým 3 synům před smrtí je moc hezká.
Oni se jí však nedrželi ... což záhy brzo poznali,že byla hyba.
Jošt Moravský
Římský král a Moravský markrabě
Jan Tovačovský z Cimburka
Po smrti Albrechta ... Faktickým vládcem Moravy.
Jiří z Poděbrad
Český král narozen v Kunštáně na Moravě.
Který což je mu ctí na to,že je Moravan nikdy nezapoměl.
V době jeho vlády na českém trůnu měla Morava hodně privilegií.
Jan Amos Komenský
Učitel národů srdcem byl Moravan.
Narodil na Moravě a Moravu celý život považoval za svou vlast.
Gregor Mendel
Přírodovědec a zakladatel genetiky.
Tomáš Garrigue Masaryk
První ćeskoslovenský prezident
Moc si ho vážím až se narodil v Hodoníně většinou vystupoval jako Čech.
Je mne líto že se nenaplnilo co pronesl v parlamentu.
Moravská otázka bude pro Čechy zkouškou demokracie.
Jan Kubiš
Moravák spolu s Gapčíkem který byl Slovák provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Čurda ... s úcty k mím přátelů jaké byl národnosti raději pomlčím je zradil.
Klement Gottwald
4. Československý prezident a 1.Dělnickým jak si ho pojmenovali Komunisté.
O jeho hrůzovládě bylo již napsáno dost a dost aspoň doufám,že to ml.generace ví.
Doufám,že se to již nebude i nás nikdy opakovat.
Boleslav Bárta
Psycholog, poslanec Federálního shromáždění ČSFR a bojovník za moravskou autonomii po roce 1989[/SPOIL]
 

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
Dějiny MORAVY
[SPOIL]V současných učebnicích dějepisu se lze dočíst většinou jen o dějinách Čech.
O Moravě se toho moc nedovíme.
Bylo by škoda se neseznámit s jejími bohatými dějinami Moravy,které byly mnohdy odlišné a které tvořili odlišné osobnosti než v Čechách.

Tohle je jen stručný přehled Historie

V současné době,ale vyšla naprosto skvělá UČEBNICE o Moravě pro střední školy. :thumb
Její hodně zkrácená podoba na videu: 1.díl - 2.díl

Budu zde dávat sice na přeskáčku staletími.
Ale o to obšírněji o jednotlivých událostech.
Doufám,že Vás to zaujme ... :hi

1 část
Husitské války na Moravě

Úvod
Morava byla vedle Čech jedinou další zemí, kde se husitství ve větší míře prosadilo. Nicméně zde byly o proti Čechám značné rozdíly. Bohužel v učebnicích dějepisu se setkáme spíše s popisem událostí v Čechách. Prvním rozdílem byla skutečnost, že se k husitskému hnutí nepřidala velká moravská královská města (Brno, Olomouc, Znojmo a Jihlava), naopak tato města byla zaměřena převážně protihusitsky. Nepodařilo se také ani přes pokusy vytvořit obdobu českého Tábora. V Čechách naopak města a jejich svazy (např. táborský a sirotčí) tvořila páteř husitského hnutí.
Druhým rozdílem byl fakt, že se Olomouckému biskupství podařilo uchovat svoji strukturu a zachovat věrnost papeži (v Praze se do arcibiskupského úřadu dostali stoupenci husitství). Za husitství se však podobně jako v Čechách postavila většina šlechtické zemské obce. Protože markrabaty byli v té době odpůrci husitství (Zikmund Lucemburský a později Albrecht Habsburský) lze hledět na husitství na Moravě, jako na zápas mezi markrabaty a husitskou šlechtou o vládu v zemi. Nicméně na Moravě se narozdíl od Čech udržela po celou dobu bojů zemská politická struktura, a to včetně obsazování místa zemského hejtmana.

Pronikání Husových idejí na Moravu
Základem Husova učení bylo proniknutí spisů J. Viklefa do Prahy. Husovo učení se snažilo především o nápravu poměrů v církvi a hlásalo převahu světské moci nad církevní mocí. Není divů, že toto učení našlo ohlas především v řadách šlechty. Ta si tak mohla vyřešit své hospodářské problémy (dluhy dané nákladným životem, stavbou drahých hradů atd.) Z Čech se pak na Moravu dostávali kazatelé, ale i spisy.
Část Husových spolupracovníků však pocházela z Moravy (např. Šimon z Tišnova). Důležité bylo, že Husovým stoupencem byl i zemský hejtman Lacek z Kravař. Ten stejně jako někteří další páni (Cimburkové, Kunštáti, Valdštejnové) užíval svého postavení k uvádění Husových stoupenců na fary na svých statcích.1) Například do Tovačova byl pozván právě Šimon z Tišnova.
Ve Vyškově se také roku 1413 sešla synoda, na které zazněly dosti radikální názory ohledně stavu církve.2) Tomu všemu zatím přihlíželo Olomoucké biskupství nečině, mělo ostatně samo potíže (např. dluhy). Nicméně někteří duchovní, jako byl Štěpán z Dolan, se ostře pustili perem do Husovy nauky. V královských městech, jak bylo výše poznamenáno, se husitství příliš nedařilo. Důvodem mohlo být větší zastoupení německy mluvícího obyvatelstva nad slovanským (převážným nositelem husitství v Čechách), což ovšem neplatilo příliš o Olomouci a Brně. Dalším a pravděpodobnějším důvodem mohly být zkušenosti těchto měst se střety se šlechtickými ozbrojenci během markraběcích válek.

Husitská revoluce
Poprava mistra Husa vyvolala i na Moravě bouři nevole, vtělené do protestních listů šlechticů Zikmundovi a Kostnickému koncilu a do založení obranného šlechtického spolku moravské a české šlechty. Kostnický koncil tak popravou dosáhl opaku zamýšleného účinku. V Olomouckém biskupství se však po zmatcích po určitých zmatcích roku 1417 ujal úřadu biskupa rozhodný odpůrce husitství Jan XI. zvaný Železný (osobně v čele svých jednotek bojoval proti husitům).3) Roku 1419 husitští radikálové vedení Janem Želivským vedou útok na novoměstskou radnici v Praze a vzápětí umírá také markrabě Václav IV. Na Moravě se dle Třebovské kroniky v tomto roce sice udály útoky husitů, ale zřejmě nebyly rozsahem srovnatelné s akcemi v Čechách.
To se však mělo změnit.
Nicméně na konci roku 1419 přijel do Brna Zikmund Lucemburský a byl šlechtou včetně husitů přijat za nového moravského markraběte. Vzápětí však Zikmund odvolal z místa zemského hejtmana Petra Strážnického z Kravař. 17. března 1420 pak vyhlásil papežský legát ve Vratislavy křížovou výpravu proti českým husitům. Této neúspěšné výpravy se účastnili i někteří moravští šlechtici, z nichž řada včetně nového hejtmana Jindřicha z Plumlova u Vyšehradu padla nebo byla zajata, většina moravské šlechty však výzvu ignorovala.Navíc někteří v bitvě zajatí šlechtici se přidali na stranu husitů.
V roce 1420 se husité na jihovýchodní Moravě pokusili založit "moravský Tábor" u Nedakonic, odtud pak zhruba jeden rok sužovali okolní města a kláštery. Vypálili například Velehrad a upálili zde opata a několik mnichů.2) Jihovýchodní Morava se tak stala jedním z center husitství na Moravě, během revoluce přešla do moci husitů města Uherský Brod a Kyjov. Další významnou oblastí byla jihozápadní Morava, zde se konal druhý pokus o založení "Tábora" v Martínkově (tehdy s přídomkem Červený), později byla oblast součástí táborského svazu.

Po neúspěchu u Vyšehradu se Zikmund vrátil na Moravu, zde potvrzoval a uděloval městům privilegia a biskupa Jana pověřil ochranou severu země. Na jaře roku 1421 čeští husité dobyli Svitavy, ale dále na Moravu zřejmě nepostupovali. Moravané včetně nového hejtmana Viléma z Pernštejna se účastnili 4.-7. června 1421 sněmu v Čáslavi.
V červnu se konal také sněm v Brně na němž nebyly přijaty jednoznačně závěry sněmu v Čáslavi, Morava si tak podržela autonomii.Na podzim roku 1421 se na Moravě shromažďovalo další křižácké vojsko.Místo tažení do Čech dal Zikmund pokyn k útoku na statky moravských husitů, kteří se odmítli výpravy účastnit. Někteří husitští představitelé kapitulovali (např. Petr Strážnický), jiní ne. Byly dobyty Jevišovice a husitský tábor v Martínkově (zdejší husité pak byli upáleni).
Na listopadovém sněmu v Brně byl uzavřen protihusitský landfrýd (zemský mír), v němž zaujal vůdčí postavení biskup Jan, landfrýd neměl však téměř žádný účinek - moravští husité pokračovali v odporu. Také díky zdržení na Moravě byl Zikmund poražen husity v lednu 1422 u Německého Brodu, a to i za přispění husitů z Moravy. Roku 1422 se husité pokusili neúspěšně dobýt Jemnici. Nemuselo je to mrzet, ve stejném roce se Zikmund neúspěšně pokusil dobýt nové ohnisko radikálních husitů (Uherský) Ostroh. 23. března 1422 se stal Zikmundovým místodržícím na Moravě jeho zeť Albrecht Habsburský.Hejtmanem se stal opět Petr Strážnický, ten byl zároveň vůdcem umírněných husitů.
Na jaře roku 1423 se radikální husité dostali na Moravě do defenzívy, a to především zásluhou vojenských útoků biskupa Jana a právě Petra Strážnického. Na pomoc Janu Tovačovskému z Cimburka proto táhnou na Moravu v červnu roku 1423 čeští husité, de facto poprvé. Výprava je velmi úspěšná a husité obsazují a dobývají Kroměříž, Vyškov, Slavkov, Přerov atd.4) Tím zasadili biskupu Janu těžkou ránu, tomu se však podařilo Kroměříž a Přerov získat brzy zpět.

Nový markrabě
1. října 1423 předal Zikmund vládu nad Moravou Albrechtovi, skončila tak vláda Lucemburské dynastie u nás.4) Morava teď spadala pod Albrechtovu kancelář a komoru. Na podzim také táhl zřejmě J. Žižka na západní Moravu. V roce 1424 několikrát nový markrabě pobýval na Moravě. Vedl na Moravu (zejména střední) také vojenskou výpravu a většinu Moravanů prý přivedl k poslušnosti. Snažil se ovšem postupovat umírněněji.
Husité však také neváhali a podnikli na podzim téhož roku výpravu na Moravu, ač při ní vojevůdce Žižka zemřel, byla to výprava úspěšná. Řada moravských šlechticů od Albrechta odpadla, včetně Petra Strážnického (natrvalo).
Bylo dobyty nebo obsazeny Boskovice, Ivančice, Moravský Krumlov a Třebíč.
V Mohelnici pak husité upálili všechny muže.Podle některých pramenů snad Albrecht podnikl v závěru roku odvetnou výpravu a sesadil Petra Strážnického z místa zemského hejtmana.

Husité však opět pokračovali v útocích a dobyli klášter Dolany, kde dříve působil Husův odpůrce Petr z Dolan. Z kláštera pak ohrožovali spolu s Janem Tovačovským a Petrem Strážnickým zejména Olomouc, která se tak ocitla de facto odříznutá od možnosti obchodovat. Albrecht se mohl radovat z přestupu Haška z Valdštejna (kdysi úspěšný obránce Ostrohu), dříve stoupence radikálních husitů, na jeho stranu. Ten měl již zřejmě dosti husitských radikálů a bojů a stal se stoupencem kompromisu.
V květnu 1425 se stal zemským hejtmanem. Na Albrechtovu stranu přešel i Jan z Lomnice. Koncem března téhož roku husité uzavírají s opavským knížetem Přemkem příměří. Albrecht se Zikmundem podnikli na podzim výpravu na západní Moravu.
Husitskou Třebíč se jim dobýt nepodařilo a před příchodem českých husitů raději nakonec ustoupili. Ti tak měli volné pole a provedli rozsáhlý útok. Jihlava a Znojmo odolaly, husité však dobyli známý klášter v Louce u Znojma a město Retz v Rakousku. Po této výpravě se jihozápadní Morava stává plně součástí táborského svazu. Husité také operují na střední a severní Moravě. V této době byla také zničena a opuštěna většina moravských klášterů.

Léta bojů a husitský triumf
Po husitských výpravách z podzimu roku 1425 se husité na Moravě plně uchytili a získali zde vojenskou převahu, k tomu jim dopomohlo zocelení dlouhými boji a schopnost provádět polní tažení v chladnější polovině roku. Morava také začala sloužit jako jejich základna pro útoky na Horní Uhry, Rakousy a Slezsko. Na jaře roku 1426 husité útočí na jižní Moravě, dobývají mezi jinými Břeclav, Mikulov a Valtice (ty tehdy ležely v Rakousku) a pustoší Dolní Rakousy.

Na oplátku se moravští husité účastní vítězné bitvy u Ústí nad Labem (proti III. křížové výpravě, 1426) a později i u Tachova (proti IV., 1427). Albrecht v srpnu 1426 oblehl Břeclav, dobýt ji však nestihl, v listopadu dorazil Prokop Holý s vojskem, které obklíčení prolomilo. Navíc husitům padl do rukou Hodonín. Na střední a severní Moravě husité také triumfují a v letech 1427-8 obsazují Fulnek, Hranice, Jičín, Odry, Přerov atd.
Ve stejné době husité útočí i na jihovýchodní Moravu a opět úspěšně. Husitům se vzdal po krátkém obléhání Uherský Brod. Husité pak dále pokračovali do Horních Uher a poté útočí na Slezsko, kde dobývají například Hlucholazy a Břeh. Po úspěších husitů odchází jejich velký odpůrce biskup Jan XI. Železný do Uher, protihusitská fronta na severní Moravě se tak úplně rozpadla. Hejtmanem se místo odstoupivšího Haška stává Jan z Lomnice. Husitům také napomohl rozvrat markraběcích financí a majetku. Sami husité využívali důchodů ze svých svazů, kořisti a tzv. holdů (de facto dávek od sedláků). Ovšem i toto financování mohlo být těžko dlouhodobě udržitelné z důvodu ekonomického rozvratu Čech i Moravy.
Roku 1428 se husité po návratu ze Slezska pokusili obsadit bez úspěchu Brno. Velká královská města tak pořád husitům odolávala. Nicméně kolem těchto měst se postupně uzavřela blokáda husitů, což podvazovalo jejich hospodářský rozvoj a hrozilo hladem. Proto byla tato města nucena uzavírat s husity příměří. První uzavřeli olomoučtí měšťané s Janem Tovačovským již v roce 1426.Cílem bylo zajistit alespoň základní zdroje obživy, a to bylo výhodné i pro husity.

Roku 1429 se moravští husité účastnili výpravy do Němec. O rok později táhli husité pod Prokopem Holým do Slezska a cestou se jim vzdal Šternberk.Husité táhnou také do Horních Uher a při této příležitosti porážejí své odpůrce u Podivína. Roku 1431 táhl na Moravu pro změnu markrabě Albrecht a měl zde svést úspěšnou bitvu, dobýt Kyjov a zlikvidovat husitskou sektu tzv. prostředků. Naopak husitská výprava do Rakous neuspěla. V každém případě se moravští husité tomuto poslednímu velkému útoku ubránili. V květnu 1432 pak husité obsadili klášter Hradisko u Olomouce, klášter rozbořili a opustili. Ve stejném roce opět obsadili biskupovu Kroměříž a zpustošili Dolní Rakousy až k Dunaji.

Nesnadná cesta k míru
Postupem času se stále jasněji umírněným husitům ukazovalo, že stále boje vyčerpávají zemi a lid. Také katolická strana poznala, že se jí husity nepodaří vojensky zlomit. Roku 1431 byla poražena další křížová výprava u Domažlic (V. v pořadí). Otvíral se tak prostor k jednání o míru. Naopak radikální husité (sirotci a táboři) zvyklí na válku nadále jednání odmítali.
Umírněným husitům šlo především o to, aby se poměry nevrátily po stránce náboženství, politiky a zejména majetku do předhusitských časů. Katolíkům o jednotu církve. Zikmundovi a Albrechtovi o to, aby se konečně mohli ujmout vlády a skončit s nákladnými výpravami.
Moravští husité přijali program čtyř artikul. Tento program byl již spíše politický než náboženský a obracel se i na katolíky. Moravané se také dohodli s Čechy (svatomartinský sněm v Praze) na společném postupu vůči koncilu v Basileji a začlenili se také do husitského spolku, kde byli silně zastoupeni. Také markrabě Albrecht byl nakloněn jednání, trval však na svých panovnických právech a odmítal, aby Morava měla společného vládce s Čechy (Zikmunda). Jakmile Albrecht začal jednat s moravskou zemskou obcí včetně husitů, končí spolupráce Moravanů s radikálními českými husity.
Vše urychlila porážka radikálních husitů umírněnými husity za spolupráce katolíků u Lipan v květnu 1434. Díky tomu mohli husité vystupovat více jednotně a kompromis byl jednoduší. Ze západní Moravy odešly po bitvě i táborské posádky.
Konečně 9. září 1434 v Brně uzavírají moravští šlechticové včetně husitů s markrabětem Albrechtem zemský landfrýd (mír) a přijímají ho za svého pána. Na oplátku jim on potvrzuje privilegia. Chod zemského práva se obnovuje a s ním i zápisy do zemských desek.4) A přestože není v landfrýdu ani slovo o náboženství a o politickém vztahu Moravy k českému králi, jedná se de facto o zakončení husitských válek na Moravě a obnovení míru v zemi. Jednání o náboženských a politických otázkách sice nadále pokračují, ale to už je jiná kapitola.[/SPOIL]
 
Naposledy upraveno:

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
Kultůra na Moravě
[SPOIL]U nás se lidé umí veselit a bavit.:beer

Koná se tu několik významných FESTIVALŮ.:bye

Už slyším jak někdo povídá a na ten náš jsi zapomněl.
Je toho tolik,že se to nedá ani vyjmenovat.

Asi nejznámější jsou:

Moravský podzim
Pro milovníky vážný hudby

Strážnice
Mezinárodní folklorní festival

Ve slezku je to Colours of Ostrava
Směs žánrů ...

Dále tu máme jízdu králů,konané v několika vesnicích či městech.
Jde o legendu jiní říkají že se to opravdu stalo.

Nesmím zapomenout na tradiční Trnkobraní či všelijaké oslavy spojené s vínem.

Na Moravě se drží tradice spolená s oslavou:
- Dožínek
- Tradičních vesnických hodů.
Sám jsem byl v mládí několikrát za stárka a hlídal jsem májů,aby nám ju nikdo nepořezal.

Moravský lid se umí bavit a to je dobře.

Pokud máte někdo dobrý TIP kam se podívat.
... neváhejte a napište to pro všechny. :yeah[/SPOIL]
 
Naposledy upraveno:

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
Sport na Moravě a ve Slezsku
[SPOIL]Hokej a fotbal jsou u nás nejpopulárnějšími sporty.
Ale i menší sporty u nás jsou populární.

Do síně slávy patří:

Fotbal:
Zbrojovka Brno
Baník Ostrava
Sigma Olomouc
V posledních letech se do popředí dere též
Synot Staré město a Jihlava

V hokeji:
Kometa Brno
Jihlava
Vítkovice
Zlín
Vsetín
Olomouc

Házená:
muži - Zubří
ženy - Veselí nad Moravou

Tenis
: Prostějov

Nohejbal:
SK Modřice patří mezi naprosto nejlepší klub v celé republic

Plavání: KPSP Kometa Brno

Napište další slavné kluby nebo jednotlivé sportovce.
Kteří patří do síně slávy jejichž kořeny patří na Moravu či Slezsko.

Proč a co dokázali ??? :hi[/SPOIL]
 
Naposledy upraveno:

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
Deklarace Mravanů
[SPOIL]My, moravští obyvatelé České republiky,
vědomi si zodpovědnosti vůči své zemi a svým moravským předkům,
považujeme za nutné reagovat na stálý asimilační tlak představitelů Českého státu,
který směřuje k úplné likvidaci a zapomnění moravských dějin, kultury a tradic.


Proto slavnostně prohlašujeme:

My, Moravané, jsme kulturně-historickým národem
se svými dějinami, kulturou a více než tisíciletou tradicí.
Jsme dědici a nositeli odkazu Velké Moravy.
Jsme potomci středověkého národa Moravanů,
který po tisíc let spravoval a rozvíjel Moravu jako svoji zemi a vlast.

Koncem 19. století, pod tlakem germanizace,
se naši slovanští předkové přiklonili k myšlence spojení s českým národem.
V dnešní Evropě však tato idea již zcela postrádá svůj původní smysl
a pro Moravany znamená jen ztrátu vlastní dějinné a kulturní identity.

My, Moravané, se hlásíme k modernímu občanskému společenství obyvatel Evropy.
Stejně jako Češi a ostatní národnosti a etnika České republiky,
máme i my právo být jeho rovnoprávnou součástí.
Pro zabránění naší úplné asimilace a zachování moravských dějin, kultury a tradic
žádáme naplnění našich ústavně zaručených práv realizováním těchto bodů:


• Oficiální uznání moravské národnosti
jako plnoprávné součásti občanské společnosti obyvatel České republiky.

• Zavedení výuky dějin Moravy do školních vzdělávacích programů.

• Navrácení samosprávy Moravy obnovou zákonodárného zastupitelského sboru
s působností v přirozených hranicích Moravy.
[/SPOIL]
 
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru