• Psst! Ano, Ty! Ještě nejsi zaregistrovaný na našem herním fóru? Přicházíš tak o možnost zapojit se do diskuzí a navíc si tu můžeš zkrátit čekání například při výstavbě nové budovy či jednotek. Zaregistruj se ještě dnes pomocí následujícího odkazu:

    » Vytvořit účet na fóru

MORAVA ... krásná zem

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
Kdo jsme my Moravané
[SPOIL]Pro nás, obyvatele Moravy, je naše vlastní národní příslušnost a postavení v současné České republice zahaleno podivnou mlhou.

Oficiálně je nám stále zdůrazňováno, že jsme Češi, ve školách jsou nám předkládány pouze české dějiny a mnohdy se dokonce dovídáme, že žijeme v Čechách.
Vždyť i v textu hymny České republiky se mluví pouze o „zemi české“, tedy o Čechách.
Podvědomě však cítíme, že to není pravda, vždyť Morava a Moravané tu byli více než tisíc let.

Jsme tedy Moravané nebo Češi?

Při snaze o definici jakéhokoliv národa narazíme hned zpočátku na základní dilema, a tím je neexistence jednoznačně přijímané definice národa jako pojmu. Pojem národa a jeho pojetí se v průběhu historie významně měnilo a v současnosti je národ vnímán odlišně v různých kulturách a zeměpisných oblastech.
Na přelomu dvacátého a jedenadvacátého století jsou rozeznávány dva základní soubory definic národa: výčtové a skupinové.
Výčtové definice se soustřeďují na stanovování typických znaků a charakteristik národa a ty následně platí pro všechny národy bez rozdílu. Skupinové definice se snaží stanovit národ na základě vlastních kritérií přijatých příslušníky daného národa. Vycházejí z teze, že lidé náležejí ke stejnému národu, pokud uznají jeden druhého za příslušníka stejného národa.

Obě definice mají svoje místo a svůj význam pro metody vědeckého bádání.
Jak ale ukázala zkušenost dvacátého století, pro politický život moderní společnosti jsou výčtové definice prakticky nepoužitelné a základem se stalo vlastní vnímání příslušníků daného národa.

Kdo jsme tedy my Moravané na počátku 21. století?

- Jsme tím, čím jsme byli po tisíc let a čím musíme být i nadále, pokud nechceme být zcela asimilováni.
- Jsme kulturně-historickým národem se svými dějinami, kulturou a více než tisíciletou tradicí, jejíž kořeny zasahují do počátku sedmého století.
- Jsme dědici a nositeli odkazu Velké Moravy.
- Jsme potomci středověkého národa Moravanů, který po tisíc let spravoval a rozvíjel Moravu jako svoji zemi a vlast.


Naši slovanští předkové vytvořili spolu s Čechy v 2. polovině 19. století takzvaný novodobý státotvorný český národ.
Tento národ vznikl pod tlakem germanizace na základě společného spisovného jazyka jako rovnoprávný svazek historických Čechů a Moravanů.

Jeho funkce a poslání jsou však dnes minulostí a tento obrozenecký národ je nahrazen moderním politickým národem občanů České republiky.
Stejně jako byla nahrazena idea společné obrany proti germanizaci ideou společného členství ve sjednocené Evropě.
Český kulturně-historický národ, vycházející ze zemských tradic Čech, je dnes významnou, ale jen jednou částí politického národa občanů České republiky.

Dnes neexistuje žádný důvod, proč by se měli Moravané dobrovolně v tomto českém kulturně-historickém národě rozplynout.
Obroda moravského kulturně historického národa,jako rovnoprávné součásti politického národa občanů České republiky, je tak jen logickým důsledkem proběhlého vývoje a je plně v souladu s vývojem v jiných státech Evropské unie.

Být Moravanem je tedy nejen právem, ale i povinností všech.
Kterým odkaz tisícileté historie Moravy není lhostejný.:hi[/SPOIL]
 

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
Debata
[SPOIL] Jako rodilí Moravan považuji za dobrou věc,že se začíná čím dál více otevřeně mluvit.:great
O postavení Moravanů a Slezsanů v ČR.


- O nespravedlivém rozložení sil v této republice.
- O názvu Česko a jeho rozložení krajů.

Nikdo nezpochybňuje,že jsme a doufám že nadále budeme jedna společná republika.
Už se,ale zapomíná,že je tvořena ze 3 zemí a to Čechy,Morava a Slezsko.
V textu hymny se opěvuje jen země česká domov můj.
J.K. Tyl oslavoval češství a při psaní myslel na své rodné Čechy.
Což se mu povedlo a češi by na to měli být hrdí.

Já,ale nežiju v České zemi,ale na Moravě ...
- Pakliže se česká hymna vydává za hymnu republiky kde není zmínka v textu o Moravě a Slezsku je to ŠPATNÉ.
Jako by tyto 2 země existovali jen v předpovědi počasí.
- Chcu být hrdý na tuto republiku a v textu hymny ji chcu OPĚVOVAT.:hi

Moje heslo
:
Morava má zem a vlast = Česko má republika.

Osobně nejsem zastáncem rozdělení republiky.
- Spíše by jsem se přikláněl na federalizaci s tím,že Čechy a Morava budou mít své ZEMSKÉ SMĚMY.
- Změní se název na ČeskoMoravská tep.a další a další věci se udělají tak,aby bylo jasně dáno,že Češi a Moravané i Slezsané jsou jako národy ROVNI.

- Vadí mne též,že zástupci Moravy v Praze moc zájmy Moravanů v tuto chvíli nehájí v poslanecké sněmovně či senátu.
Ať jsou s jakékoliv strany ... nechci jmenovat konkrétně. :cry

Všude se mluví v médiích,že tu žijí jen Češi což není pravda.:wall
- Média nám podsouvají svou parodii o tom že v tomto státě žijí jen češi.
Hlavně ve sportu se mluví jen o tom jak český lev je na prsou našich reprezentantů.
Jako by se báli říci,že orlice je na jejich prsou taky.
- Připomíná mne to minulí režim,který nám taky ve škole tvrdil,že nás osvobodila jen rudá armáda.
- Já si Čechů velice vážím ... vadí mne,ale že jakýkoliv názor ohledně Moravanství velice často svádí za extrémistický a špatný.
Je ctví některých čechů že tomu tak není.
- Přitom každý národ má právo na sebeurčení.

Často se na nás Moravany dívají s nepochopením a říkají si.
Co to na Moravě vymýšlí za blbosti.
Je to dáno tím,že necítí plně to,že nás Moravany to trápí.
Naopak se cítí ohrožení snahou nás Moravanů a leckdy problémy BAGATELIZUJÍ..
Média o problémech mlčí::crazy:cry
- nejsou vidět a problémy neexistují si politici říkají.
- je to krátkozraké jednání.

Uvědomme si,že to samé si říkali Rakušani a Němci když vznikalo České a Moravské národní obrození v 19.století.

Češi a Slováci jsou našimi nejbližšími bratry a sestrami.:muck
Na to žádný poctiví Moravan nesmí nikdy ZAPOMENOUT. :beer[/SPOIL]
 

DeletedUser

Guest
Velmi dobře napsáno :great

Jen správný název je Vítkovice

Jinak SPORT na Moravě a Baník Ostrava moc nejde k sobě. Baník odjakživa patří do Slezska a fans to dávají najevo např. výrazným odporem k stěhování do Vítkovic. Už jen dřívější název SK Slezská o něčem vypovídá :)
... když už tak SPORT na MORAVĚ a SLEZSKU
 
Naposledy upraveno moderátorem:

DeletedUser35035

Guest
Teď jsem si to všechno dočetl...Skvělá práce Habrtone..
 

DeletedUser

Guest
Jinak, co se týká kultury, tak třeba Zlínský dětský filmový festival :)

Sport: Karel Abrham (MotoGP), tudíž i Velká cena ČR pořádána Masarykovým okruhem
 

DeletedUser

Guest
Zajímavé, určitě jsem rád že i tohle téma má na fóru místo, ale můj názor už znáš. :pardon
 

DeletedUser35615

Guest
Separatismus

Moravu mám moc rád. Její přírodu, kulturu, rozmanitost, pamětihodnosti. A obzvlášť rád mám moravské ženy. Ale touhu po nějakém uznání jako samosprávném celku moc nechápu. Nebo respektive chápu, ale nerozumím tomu, že se tou myšlenkou někdo zcela vážně zabývá. Důvodu proč se jedná spíše o debatu v duchu o nesmrtelnosti chrousta je celá řada, ale vypíchnu pár těch, které mi připadají do očí bijící a ze kterých mám největší strach.

1)
Jedná se o formu nacionalismu. A všichni víme (doufám) kam propagace nacionalismu vede. Příklad? viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Moravská_nacionální_sociální_strana (chápejme v historickém kontextu doby)

2)
Precedens. Kde to skončí? Co takhle separovat Prahu? Takový městský státeček. Stejně se tam vyprodukuje víc jak čtvrtina HDP.

3)
Sousto pro populistické politiky. S probíhající eskalací sociálního a etnického problému, s ekonomickými potížemi všeho druhu (čekají nás daleko větší), může toto téma sloužit jako odvádění pozornosti od skutečných problémů (a v jistém smyslu slouží už dnes)

4)
Moraváci jsou moji bratři a jsem rád že jsem s nimi v jednom "kmeni". Měli bychom hledat věci které nás spojují a ne ty které nás mohou potencionálně rozdělit.

5)
Marná snaha, nemá to reálnou šanci na úspěch.


Rád se rozšířím v následující diskuzi, pokud ji se mnou někdo povede. Ale chci zdůraznit, že nikterak nezpochybňuji historické souvislosti, které se v argumentaci PRO užívají.
 

Habrton

Zkušený uživatel
Registrovaný uživatel
Počet poděkování
30
Moravu mám moc rád. Její přírodu, kulturu, rozmanitost, pamětihodnosti. ....

Na politickém poli se vážně debatuje o postavení našich národů a co a jak dále. :shout
Co před 10 lety to bylo nemožné je dnes realita.
Co bude za dalších 10-15 let nevím,ale jde to dobrým tempem.:thumb
[SPOIL]1)
Jedná se o formu nacionalismu. A všichni víme (doufám) kam propagace nacionalismu vede. Příklad? viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Moravsk...n%C3%AD_strana (chápejme v historickém kontextu doby)[/SPOIL]Základní otázka
- Co je to Nacionalismus.
Politický směr a ideologie vycházející z přesvědčení o výjimečnosti a zpravidla i nadřazenosti vlastního národa.
- Tu stranu na kterou poukazuješ tak o té nic nevím a dnes už neexistuje.
V současnosti tu existují některé nacionalistické strany a rasistické uskupení strany jejich moto je čechy čechům.
Jistě víš o jakých mluvím ...

Současné době existuje jedna politická strana která se hlásí plně k Moravanství a to MORAVANÉ.
Jejich volitelnost je ale dost mizivá jelikož nemají možnost se dostat do médii a když nejsou vidět nikdo je volit nebude. :shock
- Média nás masírují jen rádoby velkými stranami a když se o nich denně mluví tak je logické,že je lidé volí.
- Je tu,ale několik nepolitických Moravských organizací,které se zaměřují na všechny polit.strany i ty co jsou právě v parlamentu ČR.
Pravidelně je oslovují a vytváří na ně tlak.

Když by jsem šel do detajlů:
Začnu u toho nejkřiklavějšího.
Název Česko a hymna je podle tebe vůči obyvatelům Moravy a Slezska spravedlivá ??
Není to náhodou český nacionalismus nerespektující práva ostatních národů ???

A zase Média:
- Proč mluví o tom že v Olomouci či ostravě žijí jen češi ???
Pusť si rádio nebo večer zprávy v TV a za pár minut to budeš vědět o čem mluvím.
Lež 1000x1000 opakovaná,ale zůstane nadále LŽÍ.
- Proč se vše pojmenováná jen že je to české?
Už i víno s Moravy se prezentuje jako české.
To je děs ...:crazy :wall

Morava a Slezsko zůstali mediálně ,už jen pro předpověď počasí.:hi
A je jen dobře,že s tím čím dál více lidí je NESPOKOJENO.

[SPOIL]2)
Precedens. Kde to skončí? Co takhle separovat Prahu? Takový městský státeček. Stejně se tam vyprodukuje víc jak čtvrtina HDP.[/SPOIL]Přerozdělování peněz v tomto státě je děsné.
Defakto celá rep.a to nejen Morava,ale i Čechy dělá na to,aby se v praze žilo lépe.
I když možná někteří pražáci to necítí,že by jim bylo lépe kontrast mezi prahou a zbytkem republiky je nepopiratelný.:cry
A o to jde změnit přesun daní.
Nejen že je třeba je účině vybírat,ale i přerozdělovat.
Proč jde v současnosti asi 80% daní s celé rep.do prahy a ta je pak přerozděluje dále.
Je jasné,že na sebe nezapomene.
Projekty které jinde trvají děle a musí čekat na dotace v praze jsou přiděleny rychleji.
Korupce tak může jen bujet. :scratch
Proč tomu není naopak.
80% zůstane v regionu,který tyto peníze vytvořil a 20% na celostátní výdaje.

[SPOIL]3)
Sousto pro populistické politiky. S probíhající eskalací sociálního a etnického problému, s ekonomickými potížemi všeho druhu (čekají nás daleko větší), může toto téma sloužit jako odvádění pozornosti od skutečných problémů (a v jistém smyslu slouží už dnes)[/SPOIL]Super odkaz aspoň doufám na tvou otázku.
Zde si poslechni všechny strany co by chtěli dělat.
český rozhlas - vizitky všech politických stran kandidující do krajských voleb a senátu.

[SPOIL]4)
Moraváci jsou moji bratři a jsem rád že jsem s nimi v jednom "kmeni". Měli bychom hledat věci které nás spojují a ne ty které nás mohou potencionálně rozdělit[/SPOIL].S tímto souzhlasím. :great
Je třeba najít společnou řeč.
Proto by mělo být vytvořeno ZEMSKÉ ZŘÍZENÍ ... NE samostatnost Moravy.
V tom je zásadní rozdíl.
V současnosti se o to snaží nejen Morava,ale i některé polit.strany s Čech to mají ve svém volebním programu.
Stačí jen hledat a divil by jsi se kolik jich je.:king

[SPOIL]5)
Marná snaha, nemá to reálnou šanci na úspěch.[/SPOIL]Tak s tímto nemohu souhlasit .... Ano jde to pomalu to uznávám,ale krůček po krůčku jdeme k cíli. :yeah
PS: [SPOIL]Hrubky pravopisné se mne opravovat teď nechtějí.
Díky za pochopení ...[/SPOIL]
 
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru