• Psst! Ano, Ty! Ještě nejsi zaregistrovaný na našem herním fóru? Přicházíš tak o možnost zapojit se do diskuzí a navíc si tu můžeš zkrátit čekání například při výstavbě nové budovy či jednotek. Zaregistruj se ještě dnes pomocí následujícího odkazu:

    » Vytvořit účet na fóru

Hra s roky

Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.

DeletedUser33829

Guest
1889 - 20. 4. se narodil ve městě Braunau am Inn (česky Brunov) Adolf Hitler. Někteří něměčtí politici jako Paul von Hindenburg si to pletli s Broumovem.:D
 

DeletedUser

Guest
Na podzim roku 1888 v londýnském Whitechapelu zahájil svojí kariéru nejslavnější a nikdy nepolapený masový vrah Jack Rozparovač.
 

DeletedUser15465

Guest
Musel jsem si povolat na pomoc strejdu Googla, protože na 1887 jsem si na nic nevzpomněl a pratetička Wiki si z té doby pamatuje jen pár věcí.

1887 - Britské impérium slaví 50 let vlády královny Viktorie.
Viktorie byla nejdéle vládnoucím panovníkem v britské historii, vládla 63 let a 7 měsíců, což bylo v té době víc, než průměrná délka života.
Na trůn nastoupila v pouhých 18 letech.
Za její éry vládnutí došlo v Britském impériu k velkým změnám, obecně svět se velmi změnil - a i proto se této éře říká Viktoriánská.
 

DeletedUser15465

Guest
1.5. 1884 - stanovena pracovní doba na 8 hodin ve Spojených státech. Tato změna se následně šířila do dalších průmyslově vyspělých zemí. Samozřejmě, zdaleka ne každý to dodržoval, nicméně časem to přešlo ve standard.
Navíc první květen - první máj - vešel ve známost jako svátek dělníků. Nafouknutou propagandistickou akci z toho udělali až rudoši.
 

DeletedUser33829

Guest
[SPOIL]Tak to je podle mě blbost. Ruku do ohně za to nedám, ale země, kde povinné zdravotní pojištění vstupuje v platnost, až DNES (1.10.2013) a ještě i tak to možná není, protože se o to demokraté s republikány hádají, země kde sociální pojištění zavedl až Franklin Delano Roosvelt v roce 1933 v rámci New Deal.

Nevím, kdy v USA byla zavedena osmihodinová pracovní doba, tedy zda-li tam vůbec zavedena byla, ale vím, že v takové Francii ji zavedli v polovině 30. let 20. století, a to protože ve volbách v době Hospodářské krize tam vyhrála volby levice, u nás osmihodinovou pracovní dobu zavedla až KSČ, tak jako volné soboty, byť že jich pár v roce zůstalo jako pracovních, protože u nás ve třicátých letech vládla pravice, kteár u nás krizi ještě prohlobuila a ČSR to odneslo dost špatně v porovnání s jinými státy, konec konců i s Mnichovskou dohodou souhlasila pravicová vláda, nějak mi to tak připomíná dnešní časy, a pak že se máme poučit z dějin co že to platí na tu hospodářskou krizi.:scratch V SSSR v roce 1931, takže za strýčka Joey, jak říkali Američané J. V. Stalinovi, při vstupu platnosti nové ústavy byla zavedena dokonce jen sedmihodinová pracovní doba, ale tu asi potom museli zrušit. Když tu byl vzpomínaný Baťa, tak nevím jak v jiných firmách, ale u Bati se za první republiky pracovalo od 7:00 - 12:00 a po polední pauze od 14:00 - 18:00, to je 9 hodin. Kdysi jsem viděl fotku, na které je Tomáš Baťa nebo Jan Antonín Baťa, teď nevím, jak stojí u píchacích hodin a vsunuje tam lístek jsou na nich přesně dvě hodiny, zatímco dnes to evokuje konec směny, tenkrát to znamenalo pokračování zpět do práce.:D Většina lidí v té době dělala v zemědělství, a tam se pracovalo od úsvitu do soumraku, když lidi potom vstupovali do JZD, tak se jim dost rapidně zkrátila pracovní doba a nabyl volný čas, což si dnes málokdo uvědomuje.

Svátek práce je určitě blbost, ten v roce 1884 být nemohl, to si pamatuji moc dobře, že vznikl jako reakce na stávku švadlen v Chicagu, která byla v roce 1886 a nevím jak v USA, ale u nás byl poprvé slaven 1.5.1890 a tenkrát vyšel v novinách, dnes asi nejslavnější fejeton od Jana Nerudy „Kam s ním?“ a to si pamatuji z hodin českého jazyka a literatury.[/SPOIL]

Nicméně jsi mi krásně nahrál, protože 14.3.1883 ve 14:45 v Londýně zemřel na rakovinu plic člověk, jenž se podle Britů v anketě o největší osobnost 2. tisíciletí umístila na první příčce, a to už je co říct, být největším z největších, v plejádě lidí z nejrůznější oborů v uplynulých 1000 let. Člověk jenž stál za vznikem politické levice a z jeho myšlenek a názorů v dnešní době těží celé levicové spektrum od anarchistů, až po zelené (čeští zelení byli zvláštní, sice se odvolávali, že mají partnerské strany a starší v Evropě, jen jako jediní z nich nebyli levicoví). Trevírský rodák, jenž své nejslavnější dílo v roce 1864 dokončoval ve stoje a v londýnské knihovně mají dodnes židli na které sedával, Karl Heinrich Marx.
[SPOIL]
karl-heinrich-marx-02.jpg
[/SPOIL]
 
Naposledy upraveno moderátorem:
Stav
Uzavřeno pro další odpovědi.
Nahoru